Gratis kompost på Renovest

} OUDRUP: I dag holder affaldsselskabet Renovest i Oudrup en såkaldt kompostdag i anledning, at der kan afhentes gratis kompost på genbrugspladsen. Genbrugspladserne bugner nemlig af færdig kompost, som er klar til afhentning - kompost som med fordel kan bruges i haven. - Der er jo fri afhentning af kompost på genbrugspladserne hele året rundt. Vi stiller en maskine til rådighed og hjælper med at få læsset kompost på trailerne, hvis folk ønsker det. Og så uddeler vi foldere, som fortæller om, hvor og hvordan man kan anvende komposten, oplyser han, siger Karl Aage Sørensen, der er pladsformand på Renovest. Komposten kan med fordel bruges i køkkenhaver og blomsterbede, omkring buske og træer, og som topdressing på græsplæner. I stedet for at gøde med dyrt færdig-gødning, burde folk overveje at bruge den gratis kompost, siger Karl Aage Sørensen, der slår fast, at kompost er at foretrække, både fordi den er gratis, fordi næringsstofferne i komposten afgives langsomt, og fordi komposten er med til at holde på vandet i jorden. Kompost laves af det haveaffald, som borgerne afleverer på genbrugspladserne. Haveaffaldet nedknuses og lægges i store bunker. } NATURSPORTCENTER: Ranum Natursportscenter omdannes mandag aften til et stykke Copacabana, når fire HF-studerende fra den særlige fodboldlinie inviterer til beachsoccer. De studerende startede på fodbold-HF linien i 2002 i samarbejde med DBU og I.K. Vest Fodbold, og de er nu så langt i deres uddannelse at de som led i en eksamensopgave arrangerer denne eventaften, hvor der vil blive lejlighed til at lege med bolden på den gamle svømmehals sandbane. Ideen med at præsentere denne særlige form for fodbold er at skabe kontakt til unge, der sædvanligvis ikke befinder sig indenfor de snorlige kridtstreger, men som kunne tænke sig at prøve fodboldspillet under mere afslappede former. De studerende har under deres uddannelse taget flere DBU-kurser, og I.K. Vest Fodbold har allerede haft stor glæde af alle fire, dels som trænere for ungdomshold og på klubbens fodboldskole, men i denne sæson også som en vigtig del af klubbens serie 4 hold.