Grøde i handelen

Atter liv i butikslokaler i Slotsgade.

Hovedgaden Slotsgade er en spændende gade igen. Arkivfoto: Kurt Bering

Hovedgaden Slotsgade er en spændende gade igen. Arkivfoto: Kurt Bering

- Det er med stolthed, jeg ser på handelslivet i Dronninglund. Vores til tider udskældte hovedgade, Slotsgade, er igen gået hen og blevet næsten fuld besat af butikker. Det sagde formand for Dronninglund Handelsstandsforening, købmand, Anders Dige, på generalforsamlingen i aftes. Han beklagede, at det er gået ud over Nørregade. - Her er der kun få butikker tilbage. Men set udfra vores kunder der kører gennem byens hovedgade er det at foretrække. Krisen som alle taler om, har også kunnet mærkes i Dronninglund, hvilket jeg også kan høre på flere medlemmer. - Efteråret har været stille, hvorimod julehandelen har været rigtig fornuftig de fleste steder, sagde Anders Dige. Anders Dige oplyste, at foreningen med medlemssituationen står antalsmæssigt næsten som i fjor, men med en lille fremgang. - Desværre er der nogen, der melder sig ud. Et argument jeg har hørt for at udmelde sig er: "Vi får ikke noget ud af at være med i foreningen". - Det er et argument jeg ikke kan være mere uenig i, men også et argument man må tage seriøst, ved hele tiden at informere om de tiltag foreningen laver gennem hele året. - Heldigvis er der en stærk opbakning generelt til foreningen. Vi kan kun vinde kampen mod nabobyer og Aalborg ved at stå sammen omkring foreningens arbejde. - Vi har faktisk i år haft vores største aktivitetsniveau i foreningens historie, samtidig med vi har opretholdt et rigtigt flot niveau for vores julebelysning. Julebelysning er blevet lidt dyrere end forventet, da sidste vinter samt storme har tæret på materiellet. Det er vigtigt, vi fortsætter det høje niveau med julebelysning, da vi får meget stor ros for "vendsyssels flotteste julebelysning". - Igen i år er eventfirmaet Impact ved Arne Schade valgt til at forestå vores aktiviteter. - Vi bygger videre på de traditioner vi har opbygget gennem flere år, og blandt andet vores open by night-arrangementer nyder stor opbakning. - Det er vigtigt, at vi hele tiden evaluerer vores aktiviteter, og ser om det er det rigtige vi gør. F.eks. modeshow som er en Anders Dige glædede sig over, at der er taget initiativ til et stisystem fra slottet ind til byen. - Her har vi været med på ideplanet, og vi har støttet projektet med et mindre beløb. Borgerforeningen, kommunen og Dronninglund Hovedgård samarbejder for at få projektet op at stå. - Hvis jeg i dag skal se fremad på hvad vi kan forvente i 2012, så er det nok tvivlsomt om det er året hvor økonomien vender til det mere positive. - Da vi ikke kan gøre det helt store ved verdensøkonomien her fra Dronninglund, er det igen vigtigt at vi som irksomhedsledere går forrest og viser vores medarbejdere en masse positiv energi. - En stor milepæl i 2012 er når lukkeloven laves om til en helligdagslov. - Der er ingen tvivl om, at det er en dag der vil blive markedsført meget hårdt fra storcentre og større byer. Det er umiddelbart den største trussel mod vores handelsliv, hvis vi ikke tager søndagsåbent meget alvorligt, sagde Anders Dige

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.