Grønt firkløver får chancen i Thisted FC

Thisted FC´s cheftræner Peter Enevoldsen vil give fire af klubbens egne talenter chancen for at vise sig frem i førsteholdstruppen.

Peter Enevoldsen har fået en ekstra offensiv streng at spille på i form af den unge angriber Søren Nielsen. Foto Peter Mørk

Peter Enevoldsen har fået en ekstra offensiv streng at spille på i form af den unge angriber Søren Nielsen. Foto Peter Mørk

Frem til afslutningen af februar vil fire af Thisted FC´s egne talenter få lov at træne med førsteholdstruppen, og får dermed mulighed for at vise sig ordentligt frem. Det drejer sig om Simon Elkjær Nielsen, Jakob Sørensen, Mikkel T. Pedersen og U19 spilleren Kristoffer Strangholt. - De har alle spillet en god halvsæson på vores jyllandsseriehold plus U 19-divisionsholdet, og nu vil vi gerne se dem træne med endnu dygtigere spillere. De har ikke fået så mange træningspas i benene endnu, men de har gjort det okay og kommer med stor gejst og iver, siger Enevoldsen til klubbens hjemmeside. TFC har yderligere forstærket sig i januars transfervindue med gamle kendinge i form af Anders Bröchner og Rasmus Olsen. - Det er klart klubbens politik at udvikle og bruge spillere fra nærområdet og sammen med et meget ungt U21-hold med mange spillere fra U17 og U19, vil vi forhåbentlig over tid se et hold fra omegnen krydret med pladsspecifikke og erfarne spillere fra divisions- og ligamiljøet i forholdet tre til én, fortsætter Peter Enevoldsen. Det bliver spændende, om Thisted FC bliver en af de første kontraktklubber herhjemme med to tredjedele spillere af egen avl; trænet og udviklet i ungdomsårene i Thy og omegn.