Fodbold

Gug gentog succéen

AALBORG:Gug gentog lidt uventet sin flotte og usædvanlig sejr på 13 fra første spillerunde i badmintonens holdturnering over Triton. Denne gang gik det ud over det hidtil ubesejrede tophold Hadsund. I 2. division blev det til endnu et nederlag til abc Aalborg, der tabte til et af topholdene Randers. Lindholm måtte lægge ryg til endnu et nederlag i 3. division, mens Svenstrup, der efter debuten i danmarksserien har sikret sig point i begge sine kampe, denne gang i Århus måtte se sig besejret af Viby. 2. division Randers - abc 9 - 4 RANDERS: - Vi tabte desværre igen, men dels var Randers bedre end os i dag, og dels spillede vi ikke selv godt nok, vi leverede vel en typisk udekamp, hvor spillerne var lidt for nervøse og usikre, men det skortede bestemt ikke på vilje, sagde abc's træner John Dinesen. Der var bestemt også lyspunkter, idet Thomas Nielsen kom i gang single, hvor han i dag spillede en rigtig, rigtig flot første herresingle, samtidig med at vi også fik to damedoubler. Endelig vandt vi også første damesingle ved Drifa Hardardottir, mens det var de øvrige herresingler, der kiksede i dag, så det må vi arbejde på forud for næste hjemmekamp mod Vendsyssel, der bliver en meget, meget stor mundfuld, fortsatte John Dinesen. - Det bliver en god udfordring forud for de næste vigtige kampe mod henholdsvis Tilst og Vejle, som er de to hold, der er vigtigst for os i første omgang. - Det var lidt ærgerligt, at førsteholdet tabte, men det gør vi, hvad vi kan for at forbedre til næste gang, sluttede John Dinesen, der dog fremhævede, at klubbens bredde for alvor er ved at slå igennem, idet flere af klubbens øvrige hold vandt over vanskelige og gode modstandere. 3. division Gug - Hadsund 13 - 0 GUG: - Vi fik endnu en stor sejr og 3 point, nu har vi 2 gange præsteret at vinde med de i en holdturneringskamp lidt usædvanlige cifre 13- 0, men også denne havde vi det nødvendige held til at sikre os en sejr af denne størrelse, sagde Gug's træner Henrik Bærtelsen. Det var svært at se, at Hadsund mødte som ubesejret som tophold, men noget tyder på, at der i denne pulje er Holstebro og Gug og så alle de andre. Gugs sejr var således aldrig i fare og kun to kampe måtte i 3-sæt for at finde en afgørelse. - Vi ydede en god holdkamp og har et godt bredt hold, hvor også reservebænken er god, fortsatte en fortrøstningsfuld Henrik Bærtelsen, der nu ser frem mod de næste tre kampe, der er mod de formodet tre svageste hold i puljen. - Det er lidt ærgerligt, at vi ikke får så meget modstand i de sidste kampe forud for slutspillet, hvor vi kommer op mod anderledes stærke modstandere, idet vores pulje ser ud til at være en del svagere end den anden, så det kan godt stadigvæk ærgre mig, at vi tabte sidste rundes opgør mod Holstebro. Nu ser det ud til, at vi må nøjes med andenpladsen. Der var sluttelig stor ros til hele holdet fra Henrik Bærtelsen, der dog fremhævede Ingrid Meldgaards fornemme sejr i damesingle på 11/0 i sin første kamp efter en længere pause. LINDHOLM: Lindholm led som forventet endnu et nederlag i hjemmekampen mod topholdet Holstebro, men det var der ikke så meget at indvende imod, idet vi tabte til et væsentligt bedre hold, sagde Morten Faarbæk fra Lindholm. Lindholms enlige sejr blev sikret af Lars Skov i herresingle efter en rigtig flot indsats, her udover leverede specielt pigerne en god kamp, ligesom Morten Faarbæk til slut fremhævede debutanten Mads Kofoed, der trods et nederlag i 3-sæt leverede en god indsats. Danmarksserien Viby - Svenstrup 10 - 3 VIBY: Svenstrup, der ellers har fået en lovende debut i Danmarksserien med point i begge de to forudgående kampe, leverede på udebane en skidt indsats mod Viby, hvor det kun var pigerne, der formåede at vinde. Der var således ikke en herre, der vandt noget som helst, sagde Svenstrups holdleder Erik Yde. Det gik skævt allerede fra starten, hvor vi kom bagud med tre spillerunder. Her vandt vi kun 2. damesingle ved Sanne Larsen, der leverede en flot single og senere sammen med Karen Hjortkjær vandt sin damedouble. Hun modtog da også helt fortjent holdets fidus efter sine to sejre, fortsatte Erik Yde. - Vi vandt udover disse to kampe kun den anden damedouble, så man må nok sige at herrerne skuffede - det var ligesom, der manglede den sidste gnist, sluttede Erik Yde. Jyllandsserien Skødstrup - Sofiendal SKØDSTRUP: Lige som Lindholm lykkedes det heller ikke SBK Sofiendal at komme i kamp i første spillerunde, da Brabrand til opgøret på hjemmebane ikke kunne råde over Brabrandhallen, så kampen måtte udsættes. Kampens nye spilletidspunkt kendes endnu ikke. Næste spillerunde 26. oktober 2002: 2.division: Lørdag kl. 15.00: abc - Vendsyssel. 3.division: Lørdag kl. 16.00: Hadsund - Lindholm. Lørdag kl. 15.30: Højbjerg - Gug. Lørdag kl. 15.30: Vorup - Triton Danmarksserien: Lørdag kl.15.00: Jetsmark - Svenstrup. Jyllandsserien: Lørdag kl. 16.00: Sofiendal - Randers.