Aalborg

Gug henter stadig VM-medaljer

Guld til eliteholdet ved VM i rope skipping.

Selvom klubbens mest erfarne og mest vindende aktør, Kathrine Liedtke, er skadet og derfor må nøjes med at se til fra sidelinjen som træner, markerer Gug Rope Skipping sig fortsat på den internationale scene. Ved VM, der i disse dage foregår i London, har Gug allerede sikret sig en guldmedalje, idet klubbens elitehold strøg til tops i disciplinen double dutch speed (hurtigsjipning med to tove). Holdet består af Kathrine Thorndahl, Lisa Kristensen, Sofie Slettebo, Helene Jensen og Jannicke Christensen. De vandt klassen foran Canada og Ungarn. Hos juniorerne er det også blevet til medaljer. Her snuppede det mixede hold bronzemedaljerne i den samlede stilling. Undervejs blev det til to andenpladser i disciplinkonkurrencer. Dette hold består af Adam Andersen, Trine Bach, Nanna Skogberg og Eva Skalshøj.