Guldbarre på auktion
Torsdag var der politiauktion i Frederikshavn. De mest værdifulde genstande under hammeren var tre små guldbarrer og en sydafrikansk guldmønt.
Opdateret kl. 16:13
FREDERIKSHAVN: Omkring et par hundrede mennesker var i dag mødt op på politigården i Frederikshavn for at se, hvorvidt de kunne gøre en god handel.
Guld for 37.000
Guldet som auktionarius Ole Kildeby i dag havde under hammeren, stammer fra en noget udsædvanlig sag fra i sommers. Her blev det nemlig indleveret af en ung mor, som havde været på vej til Sverige med sin mand og deres lille barn. Pludselig havde den unge mor opdaget noget udsædvanligt i barnevognen, og det vidste sig, at nogen havde forsøgt at skjule en kuvert med guldet under dynen i barnevognen. Der var dog aldrig nogen som henvendte sig på politigården vedrørende guldet. Formenligt fordi, de ikke ønskede at fortælle hvor det stammer fra.
En kostelig fejl
Guldbarren på 50 gram blev købt af vognmand Harjeet Singh, som dog kunne fortælle at det var tale om en lille fejl.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.