Gult kort til HIK-webmaster

Ledende HIK-folk er gået i flæsket på hinanden uden for banen

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

HIK’s hjemmeside er godt besøgt, og de seneste personagreb har sikkert sat ekstra gang i internettet.

HOBRO:Erik Røgild, webmaster på Hobro IK’s hjemmeside er røget i clinch med formanden for HIK’s fodboldafdeling, Bøje Larsen - og omvendt. De to har i længere tid givet hinanden mere eller mindre ufine tacklinger i kulissen, men nu er striden offentliggjort på klubbens hjemmeside, www.hobro-ik.dk. Erik Røgild, der har lavet og brugt næsten al sin tid på at passe klubbens hjemmeside de seneste fire år, har efter en kontrovers med Bøje Larsen onsdag aften, kaldt ham både højrøvet og provokerende på hjemmesiden, hvor han har skrevet følgende: ”Formanden for Hobro IK fodbold Bøje Larsen er af den konflikthungrende type, han har på højrøvet og provokerende vis prøvet at gøre det klart over for webmaster Erik Røgild, at han sagtens kan undværes i HIK, så det er måske kun spørgsmål om tid, hvor længe der er plads til en webmaster af min slags i Hobro IK fodbold. Hilsen Erik Røgild.” - I forbindelse med kampen ville Erik Røgild fotografere bolddrengene, som i onsdags var boldpiger, og jeg sagde, at han skulle lade være, for vi var godt trætte af, at han gang på gang sætter fokus på de unge piger i stedet for det, HIK skal handle om, nemlig sporten, siger Bøje Larsen. - Jeg er led og ked af Bøje Larsens måde at optræde på, og da han gjorde det klart, at man jo kunne gøre det så surt for mig, at jeg ville holde op af mig selv, gik jeg hjem og skrev, hvad jeg skrev, siger Erik Røgild. - Klubben får en hjemmeside helt gratis, jeg råhygger mig med at lave den, besøgstallet er meget højt, og mit indtryk er, at folk er godt tilfredse med det, jeg laver. Men Bøje Larsen kan da gøre det så surt, at jeg ikke gider mere, tilføjer Erik Røgild, der er fuldt klar over, at den interne strid nu er sendt ud i offentligheden. - HIK kan sikkert sagtens klare sig uden min hjælp, og det kan da blive så træls, at jeg ikke gider mere. - Der kunne jo også være andre, der kan bruge min assistance - Ældresagen eller BieCenteret måske, tilføjer Røgild. - Eller jeg laver min egen hjemmeside med stort og småt fra hele Hobro. Det kunne jeg faktisk godt finde på, siger han. Netop indholdet af hjemmesiden er også faldet Bøje Larsen for brystet. - Det han laver om HIK er fint, men hvorfor skal der være karneval i Aalborg og Ambupiger på siden? spørger han og indrømmer i samme omgang, at Erik Røgild laver et stort, frivilligt arbejde for klubben. - Vi vil gerne have, at han fortsætter, men der skal også være nogle retningslinjer for, hvad der skal stå på hjemmesiden, siger Bøje Larsen, der er ligeglad med, at webmasteren har tacklet ham på hjemmesiden. - Det er jeg da kold overfor, siger han.