Gymnastik

Gymnaster sled for fødselsdags gaven

Gymnastik-foreningen fejrede 30 års fødselsdag, og det blev markeret med en opvisning.
arkivfoto

Gymnastik-foreningen fejrede 30 års fødselsdag, og det blev markeret med en opvisning. arkivfoto

ØSTERVRÅ:Det blev til i hundredvis af sponserede kolbøtter, vejrmøller og saltoer afviklet i hurtigt tempo af lokale Østervrå-gymnaster, efterfølgende udmøntet i dejlige kontanter til fødselsdagsfesten for 30 års jubilaren ¿ GF77. Østervrå Gymnastikforening havde valgt at markere dagen med invitation til fødselsdagskaffebord og en lille helt speciel opvisning af foreningens gymnaster. På forhånd havde gymnasterne været ude blandt familie, venner og naboer for at skaffe sponsorer, som ville sætte et beløb per antallet af afviklede vejrmøller, kolbøtter eller saltoer af den enkelte gymnast. I dagens anledning var der dækket op til hyggeligt fødselsdagsselskab på hallens gulv, men det dejlige septembervejr havde nok sin indflydelse på fremmødte til festen, alligevel pænt fremmøde, selv om både kaffe, saft og kagemand slog rigeligt til. Til gengæld kunne de fremmødte glæde sig over et fint tilrettelagt program, hvor der traditionen tro var fælles indmarch af både små og store gymnaster. Der var ligeledes fælles opvarmning, og som til en rigtig fødselsdag, blev det gjort med en rask omgang Bro Bro Brille. Foreningens seneste anskaffelse ¿ en børnetrampolin ¿ blev vist frem ved en kort præsentation. Herefter gik det løs med fem minutters koldbøtter, vejrmøller og saltoer, som gymnasterne hjalp hinanden med at tælle. Små og store deltagere gik på krum hals, og det var ikke helt fri for at publikum begyndte at føle sig en smule svimmel. Flot mix Dagen sluttede med et af foreningens store hold, Junior-Mix-holdet, der tæller ca. 40 gymnaster, gav en flot opvisning, selv om de kun havde øvet sammen cirka tre gange. Holdet var i foråret på en spændende tur til Sæbys tjekkiske venskabsby Bilina, men har valgt ikke at foretage en tur til udlandet i denne sæson, men derimod bruge perioden frem til sommeren 2009 til at tjene penge til en tur. De unge gymnaster står derfor på spring for at løse store og små opgaver, til gavn og glæde for deres fælles rejsepulje. GF77 kan allerede nu glæde sig over, at deres mange medlemmer sled så hårdt for deres sponsorgave, der indbragte et rigtig flot beløb til foreningen, som regner med at bruge pengene til indkøb af nye gymnastikredskaber eller nyt musikanlæg.ÅB