Gymnastikforening sætter tilbudsrekord

Aars Gymnastik- forening har med 53 tilbud i sit sæsonprogram sat ny rekord

Aars Gymnastikforening har netop investeret i en dobbelt minitrampolin. Ialt 175.000 kroner gik fra foreningens budget i 2011 til nye rekvisitter. Privatfoto

Aars Gymnastikforening har netop investeret i en dobbelt minitrampolin. Ialt 175.000 kroner gik fra foreningens budget i 2011 til nye rekvisitter. Privatfoto

AARS:Med en række nye tiltag i sæsonprogrammet har Aars Gymnastikforening sat en ny personlig rekord. I 2011 var der nemlig hele 53 tilbud til foreningens medlemmer. - Jeg tror bestemt ikke, at vi har været oppe på så mange tilbud før, udtaler formand for Aars Gymnastikforening, Niels Hald. Det store udbud var ikke mindst forårsaget af en række ny tiltag som blandt andet Kettlefit, Mixfitt og Step for unge. De nye tiltag er nye versioner af gymnastik og styrketræning, der også vinder frem i landets mange fitnesscentre. - Vi ser det som et supplement til den normale træning, som vi tilbyder i Aars Gymnastikforeningen. Men det er vigtigt, at vi har plads og ressourcer til at prøve tiltag af, ellers går udviklingen i foreningen i stå, og det er vi på ingen måde interesseret i, understreger Niels Hald. Derfor holder foreningen godt øje med, hvad der sker i andre foreninger, og hvilke nye tiltag der er populære andre steder. Må flytte ud af idrætscenter De mange nye tiltag har dog betydet, at foreningen må flytte nogle af sine aktiviteter ud af Idrætscenter Østermarken, hvor man ellers har adresse. Blandt andet benytter Aars Gymnastikforening Vesthimmerlands Gymnasiums og Aars Skoles gymnastiksale. - Men det er ikke optimalt, da vi ikke har vores rekvisitter, når vi træner ude. Men samtidig er det et positivt problem, da det er et tegn på, at der er stor aktivitet, og vi skal ikke sætte manglen på plads i idrætscenteret som begrænsning på vores sæsonprogram og foreningens udvikling i det hele taget, påpeger Niels Hald. Et andet tiltag, der har været et godt træk fra Aars Gymnastikforenings side, var oprettelsen af to børnehold i Vindblæs, der hver har 40 børn på medlemslisten. - Det er positivt at se, at der også kan blive sat gang i ting andre steder end i Aars. Vores udfordring med børneholdene i Vindblæs bliver at finde uddannet instruktører i området. Men den udfordring tager vi naturligvis op, understreger Niels Hald.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden