Håbet: En billet til Europa

Spilleragenten bag Aalborg DH mener holdet kan drille de store hold i den danske liga

AALBORG:- Alt over overlevelse i Håndboldligaen vil være dejligt. Men personligt håber jeg da, at Aalborg DH kan spille sig til en plads i en af næste års Europa Cup-turneringer. Så er vi nemlig et år foran klubbens slagplan. Spilleragent Steffen Kejlberg, der har trukket i trådene i forbindelse med de mange forstærkninger på Aalborg DHs nye ligamandskab, har stor tiltro til det hold, han sammen med klubbens ledelse - direktør Ole Bach Jensen og sportschef Per Andersen samt cheftræner Kenneth Jensen - har fået sat sammen, og han håber endda på yderligere positive overraskelser. - Holdet vil i hvert fald med den trup kunne drille alle de store hold, selv om det naturligvis tager tid at spille et hold med så mange nye spillere sammen, siger Steffen Kejlberg. Han understreger, at alle har håndboldkvaliteterne til et ligahold og begrunder yderligere sin tiltro på følgende måde. - Maren Villabø og Anneken Solberg er veninder, Mia Hundvin har spillet sammen med Solberg på det norske U-landshold, der kommer tryk på bagkæden med Heidi Astrup og ungarske Agnes Farkas, ligesom Astrup og Natalia Deriouguina kender hinanden ud og ind. Det samme gør Farkas og hendes landsholdskollega i Ungarn Beatrix Benyats, og vi har en hviderussisk målmand, som både kan kommunikere med nordmændene og Deriouguina. Dertil kommer stærkt kvalificerede spillere fra holdet, der rykkede HS Nord op i ligaen. Astrup profilen Spilleragenten udpeger Heidi Astrup som holdets absolutte profil. - Hun er unik. De andre skal bevise det. Hun har tjek på fællesskabet på holdet, har været med i så mange år, og så er hun en leder, som man kan stole 120 procent på. Steffen Kejlberg nægter at udtale sig om, hvad Aalborg DH-holdet har kostet - blot siger han, at det naturligvis er en millionforretning, og at han som agent har haft "et fint år". Med Aalborg DH sker der en fornyelse i dansk kvindehåndbold, der i forvejen har verdens bedste liga. - I fodbold er vi vel knap nok blandt verdens 25 bedste, så selv om vi snakker millioner, er det "billigt" at blive eksponeret via kvindehåndbolden, som egner sig ekstremt godt til tv, siger Steffen Kejlberg. - Samtidig tror jeg, at Aalborg DH med sine profiler vil trække 1000 tilskuere mere til kampene i snit også på udebane, så alle klubberne bør være glade, siger agenten, der ifølge ham selv vil være at finde blandt tilskuerne ved mange af Aalborg DHs kommende kampe.