Håndboldafdeling vil beholde pengene

BIERSTED:Biersted IFs håndboldafdeling vil på foreningens generalforsamling stille forslag om, at afdelingen i fremtiden kan beholde sit overskud, så længe der er underskud i hovedafdelingen. Håndbolden vil have mulighed for at spare penge op til satsninger. - Vi synes ikke, det er rimeligt, at hele vores overskud skal gå i hovedkassen.Det gør jo ingen gavn for vores medlemmer, som har hjulpet med at tjene pengene, sagde afdelingens afgående formand Thomas Jørgensen, der fortsætter som medlem i bestyrelsen, på afdelingens årsmøde. Han fremhævede det løft, afdelingen har fået ved at være med i Dansk Håndbold-Forbunds "projekt et godt idrætsmiljø, som Thomas Jørgensen stadig vil være ansvarlig for i BIF. Projektet har betydet flere spillere, sociale arrangementer og fokus på takt og tone. Ud af bestyrelsen gik Inger Terjesen og Christoffer Terjesen. Anne-Mitha Sørensen er ny formand, og nye i bestyrelsen er Helle Pedersen og Per Albertsen. Regnskabet gav overskud på 1.621 kr.