Hård spansk start for AaB
Thomas Enevoldsen havde problemer med underlaget ved den første træning

Galleri - Tryk og se alle billederne.
SAN PEDRO DEL PINATAR: Superligaklubben AaB finpudser i den kommende uge formen på en træningslejr i det sydøstlige Spanien, hvor de forsvarende danske mestre skal møde tre modstandere fra Østeuropa.
Sent mandag aften ankom spillere, trænere og den øvrige delegation til Hotel Thalasia i San Pedro del Pinatar, og tirsdag ved middagstid blev det første træningspas gennemført på en solbeskinnet græsbane i nærheden af hotellet.
- Nu er vi i gang. Vejret er godt, og det er et fint sted. Banen var lidt hård, men vi har prøvet værre ting. Vi forsøger dog at få gjort noget ved det, siger cheftræner Kent Nielsen, der har anmodet om, at banerne vandes oftere.
Hvile til flere
Den hårde bane var den direkte årsag til, at Thomas Enevoldsen måtte opgive at deltage i hovedparten af spillet. Underlaget var ikke ideelt for angriberens sarte fod, der tidligere har voldt ham problemer.
- Hans fod er ikke så glad for hårde baner, og så er det bedre at passe lidt på, siger Kent Nielsen, der også måtte give hvile til Rasmus Jönsson og Mathias Thrane i den afsluttende del af træningen.
Onsdag 4. februar klokken 18 spilles den første træningskamp på turen, hvor modstanderen er mesterholdet CSKA Moskva fra Rusland.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.