Hadsund Roklub sejrer - igen

Hadsunds mange medaljer skyldes god opbakning fra baglandet

An­ders Toft Chri­sti­an­sen læ­ser lis­ten over me­dal­je­vin­de­re op. Her er det guld­vin­der­ne i fir­scul­ler i ju­ni­or C-grup­pen for 12-14-åri­ge (fra ven­stre) Mor­ten Munk, Si­mon Sø­ren­sen, An­ders Ol­sen, Emil Ulsig og Sø­ren Ulsig.FOTO: LARS PAU­LI

An­ders Toft Chri­sti­an­sen læ­ser lis­ten over me­dal­je­vin­de­re op. Her er det guld­vin­der­ne i fir­scul­ler i ju­ni­or C-grup­pen for 12-14-åri­ge (fra ven­stre) Mor­ten Munk, Si­mon Sø­ren­sen, An­ders Ol­sen, Emil Ulsig og Sø­ren Ulsig.FOTO: LARS PAU­LI

HADSUND:Én efter én glider de sylespidse robåde gennem vandet og lægger til ved den vippende pontonbro, hvor der er livlig aktivitet. Trætte og våde kaproere piler frem og tilbage mellem broen og klubhuset med dryppende robåde med tilhørende årer. Aftenens træning er overstået, og de skal skynde sig at få bådene parkeret i klubhusets garage, inden receptionen begynder. Det er nemlig i dag, at klubben fejrer sine roere og ikke mindst sig selv. Vandt VM-sølv i Eton Det er ikke første gang, at flagene er hejst til tops, og propperne og kapslerne er sprunget i Hadsund Roklub. Faktisk har de prøvet det mange gange før, for der er meget at fejre. Klubbens roere skovler nemlig guld-, sølv og bronzemedaljer ind i ét væk. Senest var det 21-årige Sine Christiansen, der sammen med tre andre piger i letvægts-dobbeltfireren vandt sølv ved senior-VM i Eton i England. - Vi er da stolte af Sine, men hun havde jo også lovet en medalje til os på forhånd, siger lederen af klubbens kaproningsafdeling, Anders Toft Christiansen, da han overrækker Sine Christiansen en buket blomster i symbolske røde og hvide farver. Derudover får hun en ramme med billeder fra weekendens VM-sejr. Et eller andet rigtigt Udover Sine Christiansen bliver en masse andre af klubbens roere hyldet for deres præstationer til diverse mesterskaber i ind- og udland. Listen er lang, og det tager Anders Toft Christiansen mange minutter at komme igennem alle navnene. - Bare i år har klubben vundet omkring 50 guldmedaljer, plus diverse i sølv- og bronze, vurderer Anders Toft Christiansen. - Så vi må jo gøre et eller andet rigtigt, griner han. Ander Toft Christiansen er ikke i tvivl om, at baglandet har en stor del af æren, hvilket han også pointerede i sin tale til receptionen. - Roerne får god opbakning fra trænere, ledelse og ikke mindst fra forældrene, der står for en stor del af arbejdet. Jeg er stolt over, at vores indsats giver så gode resultater, siger Anders Toft Christiansen. - Klubben kunne ikke være så velorganiseret, hvis det ikke var for de mange frivillige, der hjælper til. Det betyder alt! Medaljer ikke vigtigst Udover opbakning fra klubben mener Anders Toft Christiansen, at det sociale netværk er vigtigt for at klare sig godt til konkurrencer. - Vores roere har det godt med hinanden. Klubben har en stor ungdomsafdeling, hvor de mødes og hygger sig. Selvom Anders Toft Christiansen er glad for det ædle metal, synes han ikke, at det er det vigtigste. - Det er lige så vigtigt, når man ser lyset i en roers øjne, fordi det bare kører rigtigt godt, og båden kurer gennem vandet, slutter Anders Toft Christiansen.

Forsiden