Hæder til Aabybro HKs Bente Christensen

AABYBRO:Hun har været med til at starte Aabybro HK og siden været en af de ildsjæle, der har holdt fast i udviklingen af klubben, og onsdag aften blevBente Christensen hædret for sine mange års indsats med kåringen som Årets Leder. - Hvis der er nogen, som har fortjent det, så er det dig, konstaterede borgmester Ole LykkegaardAndersen. Bente Christensen var nemlig med til starte klubben med sin mand, Kurt Christensen. Hun har været initiativtager og med til at arrangere klubbens Påskestævne i nu 19 år. Hun er ikke alene med til at tilrettelægge ungdomsstævnet, men tager også sin tørn som tidtager. Hun har i mange siddet i ungdoms- og i seniorudvalgene og er nu næstformand i klubbens bestyrelse. Hun har fulgt sine døtre på håndboldbanen som holdleder for ungdomshold og nu for klubbens flagskib, dameholdet i jyllandsserien. Og Bente Christensen har faktisk været aktiv spiller på old ladies holdet indtil sidste år og er hver tirsdag aften at finde ved sit stambord sammen med veninden, Birthe Tranum, for at følge seniorholdenes træning. - Jeg kan jo lide det, og på den måde kan jeg også følge min datter. Det er også godt at have noget at gå op i, og jeg elsker at komme ud og være sammen med de unge, sagde Bente Christensen umiddelbart efter modtagelsen af prisen. - Jeg kan jo godt lide arbejdet i håndboldklubben, og jeg har ingen planer om at stoppe. Jeg bliver så længe, de kan holde mig ud, sagde Bente Christensen.