EMNER

Hæder til hjælper

@$:Ulf Jessen blev hædret i godt selskab med fra venstre Margit Nielsen, Ulla Jessen og Mona Justesen.Foto: Bent Bach } For tredje år er pokalen og hæderen som Årets Medhjælper i Fremad Nørhalne blevet uddelt i forbindelse med leder- og medhjælperfesten i Nørhalen Hallen, og denne gang tilfaldt æren Ulf Jessen. - Han dukkede op i foreningen i 1980, hvor han i starten styrede foreningens penge, siger Henrik Niss, formand for Fremad Nørhalne. - Ulf Jessen er et beskedent mennesker, der aldrig siger nej, når vi beder om hjælp, Ulf Jessen har i mange år stået for foreningens klubblad, Info Nyt og været en stor arbejdskraft i 17 år ved Nørhalne Cup., siger Henrik Niss. Ulf Jessen har også været foreningens repræsentant i IFNs Kunstvenner, siden oprettelsen for 11 år siden. - Det er livsnødvendigt, at der i en forening er mennesker som Ulf Jessen, som i baggrunden arbejder for gode rammer til trænere og ledere, siger Henrik Niss. aabybro Svampetur til Hammer Bakker Søndag 28. september inviterer Danmarks Naturfredningsforening i Aabybro på svampetur. Den går tilHammer Bakker, hvor en naturvejleder vil hjælpe med at få sat navn på de svampe, der bliver fundet. Man skal medbringe egen kniv og kurv, og der er fælles afgang fra p-pladsen ved Aabybro Hallen. Kvit skavankerne og smøgerne } Når Sund By i Aabybro og LOF Aabybro i uge 41 sætter fokus på trivlsel og folkesundheden sker det med to møder om at blive skavankerne kvit og lægge cigaretterne på hylden. Onsdag aften 8. oktober lægger Aabybro Bibliotek lokaler til et møde med gode råd mod skavanker som ondt i nakken, hovedet, lænden eller ryggen. Det sker med idæts-skadeterapeut Elisabæth Wolfhagen fra Aabybro. Aftenen efter er der samme sted et lynkursus i at stoppe med at ryge med røgkonsulent Charlotte Færch. birkelse Tilmelding til løvfaldstur } I år går Birkelse Pensionistforenings løvfaldstur til Kirsten Kjærs Museum ved Frøstrup. Der vil være rundvisning og kaffe. Turen finder sted torsdag 2. oktober, og der er afgang fra både Birkelse og Aabybro, men sidste frist for tilmelding er onsdag.