EMNER

Hæder til lokale line-dansere

} SUCCES: Medlemmerne af Line Dance klubben "Cowboys & Angels" i Randers mener, at Line Dance klubben The Outlaws med hjemsted i Aars er særdeles skrap til at lave events. På klubbens hjemmeside er The Outlaws nemlig kåret som den, der har lavet Årets Event i Danmark. Det er i øvrigt ikke blot Randers-klubbens medlemmer, der har stemt Aars-klubben til tops. Line dansere fra hele verden har haft mulighed for at "stemme" på hjemmesiden. Det er The Outlaws' "Beach Party", som blev afviklet i november i fjor, der scorede titlen som Årets Event. Aars-klubben placerede sig endvidere øverst indenfor kategorien "Årets danske instruktør" - personificeret ved Gitte Kristoffersen. Hun har tidligere instrueret i Aalborg Linedancers og Himmerlands Square & Line Dance Klub i Klejtrup. Gitte Kristoffersen er også en eftertragtet gæsteinstruktør rundt om i det ganske land, ligesom på det seneste har været på Færøerne. Ved Randers-klubbens afstemning kunne der udover de to nævnte kategorier også stemmes på "Årets koreograf" og "Årets udenlandske konstruktør".