Hals FS spiller jubilæumskamp

Hals 10. marts 2007 05:00

{ HALS: Hals Forenede Sportsklubber kan i år fejre 75 års jubilæum, og derfor spiller klubbens gamle håndboldhold jubilæumskamp mod det nuværende førstehold, som spiller i serie 2, i Hals Skolehal lørdag 24. marts. Det gamle førstehold havde en supersæson i 1997/98 med 15 sejre i træk, oprykning til serie 1 og kredsmesterskab - begge dele for første gang i klubbens historie. På det gamle hold er der fem spillere, som den dag i dag er en del af klubbens førstehold, men til jubilæumskampen vender de tilbage til det gamle succesmandskab. De fem er Morten Munk, Lars Hybholt, Nicki Klarskov, Tommy Mikkelsen og Thomas Schmidt. De øvrige spillere fra 1998 er Thomas Thorsen, Henrik Momme, Michael Skytt, Per Jørgensen, Brian Ravn Jensen, Per Nielsen, Thomas Pedersen, Kim Axelsen, Steen Bager, Steen Nielsen samt spillende træner Bent Larsen og holdleder Erling Dahl. Der stå en del prestige på spil i kampen. De gamle mener, at de stadig kan slå de unge rødder, hvorimod de nuværende spillere ikke forventer megen modstand.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...