Hanstholm

Hanstholm får stevedore-firma

Fire firmaer sammen om totalløsning af losning og lastning

Fire driftige virksomhedsledere i Hanstholm er gået sammen om at etablere Hanstholm Stevedore ApS, og det er fra venstre Mark Kristensen, Tage Kristensen A/S, Peter Olesen, Nordshipping, Per Kappel J & K Kappel Ydby og Jens Petersen, Hanstholm Containertransport. Foto: Peter Mørk
Fire driftige virksomhedsledere i Hanstholm er gået sammen om at etablere Hanstholm Stevedore ApS, og det er fra venstre Mark Kristensen, Tage Kristensen A/S, Peter Olesen, Nordshipping, Per Kappel J & K Kappel Ydby og Jens Petersen, Hanstholm Containertransport. Foto: Peter Mørk Foto: Peter Mørk

HANSTHOLM: Med en sikker fornemmelse for, at havneudvidelsen i Hanstholm bliver realiseret, har virksomhederne Nordshipping, Hanstholm Containertransport, Tage Kristensen A/S og J & K Kappel Ydby etableret virksomheden Hanstholm Stevedore ApS, som skal forestå lastning og losning af skibe i Hanstholm Havn, skriver NORDJYSKE Stiftstidende.

Samarbejdet mellem de fire virksomheder udspringer fra udviklingsprojektet ”Hanstholm Service”, og virksomhederne har netop hver for sig de kompetencer, der kræves for at kunne etablere og arbejde som et stevedorefirma.

Tage Kristensen A/S arbejder med mobile kraner. Nordshipping er skibsmægler, mens J & K Kappel Ydby har sine kompetencer inden for transport og entreprenørarbejde. Endelig har Hanstholm Containertransport kompetencer inden for trucks, godstransport og ligeledes entreprenøropgaver.

Bestyrelsen består af Mark Kristensen, der ligeledes er direktør, Peter Olesen, Per Kappel og Jens Petersen.

Hver virksomhed har indskudt en fjerdedel af startkapitalen og firmaet deler adresse med Tage Kristensen A/S, hvor Mark Kristensen har sin daglige gang.

Spirende behov

Mark Kristensen har ligesom de tre øvrige ejere af Hanstholm Stevedore ApS en sikker fornemmelse for, at tidspunktet er det helt rigtige for stevedore i Hanstholm.

- Vi er sikre på, at Hanstholm Havn bliver udvidet, og vi er i stand til at give en totalløsning til kunden, forklarer Mark Kristensen.

Det indebærer, at Hanstholm Stevedore ApS kan hente og bringe godset til og fra skibet.

- Desuden kan vi ordne skibspapirerne, havneafgift og tolddeklarationer samt kranassistance og transport, forklarer Mark Kristensen og tilføjer, at det nystiftede stevedorefirma ligeledes sørger for at skaffe havnearbejdere.

Mark Kristensen og de tre øvrige medindehavere peger på, at der er et spirende behov for denne type virksomhed på Hanstholm Havn.

- Vi kan håndtere 80 procent af det gods, der skal over kajen i Hanstholm, og ved at etablere os nu, er vi foran, når havneudvidelsen kommer, siger Mark Kristensen.

Fordel

Jens Petersen understreger, at det bliver en fordel for Hanstholm Havn, at der nu er et stevedorefirma.

- Skibene, der anløber Hanstholm, vil opleve en bedre service på havnen, og totalløsninger er fremtiden, slår Jens Petersen fast, der kalder det utænkeligt, hvis udvidelsen af Hanstholm Havn mod forventningerne ikke skulle blive til noget.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden