Havari fik fatale følger for pilot
Havari har sat sit præg på livet i NULF

Galleri - Tryk og se alle billederne.
BRØNDERSLEV:Et havari har sat sit præg på Nordjyllands Ultra Light Flyveklub. Et ægtepar fra Vodskov havarerede 25. juli kort efter landing.
Begge fik alvorlige skader, men de får et rimeligt liv.
På generalforsamlingen i NULF sagde formanden, Mads Thomsen, at havariet har sat sit præg på året.
- Det har også skræmt andre medlemmer, men heldigvis er det noget, der sker meget sjældent, sagde Mads Thomsen.
Mads Thomsen kunne fortælle, at klubben har 65 medlemmer, og dermed er den næststørste klub i Danmark. Der er uddannet otte nye piloter i det forløbne år.
Der har været ønske om et klubfly i Sæby, men bestyrelsen mener, at det er svært at administrere mere end ét klubfly.
Klubflyet er i øvrigt skiftet ud, og det ny klubfly er produceret i Ukraine. Mads Thomsen er derfor spændt på, hvordan det bliver at få reservedele.
Mads Thomsen hilser en ny klub omkring Sindal Flyveplads velkommen.
- Vi kan kun være glade for, at der sker noget på flyvepladsen i Sindal.
Et forslag fra generalforsamlingen gik på, at NULF skal have forkøbsret på flyvepladsen, der ejes af gårdejer Jan Ulrich.
Bestyrelsen fik til opgave at undersøge muligheden for, at klubben kan bliver ejer af det 2,5 hektar store areal.
Mads Thomsen kunne fortælle, at klubben tidligere har forsøgt at købe arealet, men uden held.
Der er aftalt en stigning i leje og varme på 5.000 kr. til 30.000 kr., og den ny aftale er gældende for fem år.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.