Havnefoged på heltid

Øster Hurup Havn opruster - til gavn for sejlerfolket

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Havneformand Jan Andersen kan glæde sig over at stå i spidsen for en forening i fremgang - såvel medlemsmæssigt som økonomisk. Arkivfoto

For første gang i Øster Hurup Havns historie kan havnen mønstre en helårs-havnefoged. Valget er faldet på en fra foreningens egne rækker, nemlig havnens kasserer gennem de seneste fire år, Brian Andersen. - Han var et oplagt valg på grund af sit store kendskab til havnen og dens drift, fremhæver havneformand Jan Andersen. Den nye havnefoged er allerede trådt ud af havnebestyrelsen for helt og holdent at kunne koncentrere sig om sit nye helårsjob. Med opnormeringen af havnefogedstillingen ønsker havnebestyrelsen i endnu højere grad end hidtil at sætte Øster Hurup Havn på Danmarkskortet, så gæsteantallet forhåbentlig kan fortsætte med at udvikle sig positivt, som det har været tilfældet de seneste par år. - Vi har i havneforeningen brugt mange resurser på at gøre havnen mere brugervenlig - til gavn for både turisterne og de daglige brugere af havnen. Og havnen vil de næste par år sætte yderligere fokus på turisterne - i håb om at gøre Øster Hurup havn og lokalområdet til en større turistattraktion, bebuder Jan Andersen. Foreningens nyeste initiativ er en ny badetrappe/bro ud fra nordremole. Projektet var første gang på tegnebrættet, da den gamle Hadsund Kommune i sin tid udarbejdede lokalplan for området i forbindelse med udbygningen af havnen. Foreningen har siden søgt forskellige fonde - og kommunen - om tilskud. - Og flere steder fra har vi fået positive tilkendegivelser, afslører Jan Andersen. I det hele taget er det en fortrøstningsfuld formand, der på havneforeningens vegne ser frem til den forestående generalforsamling 21. marts. - Vi er en forening i fremgang - både medlemsmæssigt og økonomisk, erklærer han.