Havneforening som smagsdommer

Forening vil udpege smukke byggerier og bruge dem som inspirationskilde

LØGSTØR:Foreningen Havnebyen i Løgstør, der er beboerforening for beboerne i det gamle havnekvarter i Løgstør, vil være smagsdommer. Foreningen er på vej med en mobil udstillingsmontré, hvor billeder af smukke bygninger fra Løgstørs gamle havnekvarter skal udstilles og bruges som inspirationskilde for løgstørianere, der går i byggetanker. Foreningen har faktisk allerede anskaffet en montré. Den bruges i øjeblikket til en udstilling i forbindelse med den omfattende renovering af Østre Havnefront i Løgstør. Når havnerenoveringen er færdig til september, så vil foreningen stille standeren op forskellige steder i Løgstør med billeder af smukke huse. Jørn Christensen, der er formand for Foreningen Havnebyen, siger til NORDJYSKE Stiftstidende, at han ingen betænkeligheder har med at foreningen nu vil til at give sit bud på hvad der er smukt. - Selvfølgelig er smag forskellig. Men vi giver vores bud på, hvad vi synes er smukt. Så kan andre bruge det eller lade være, siger Jørn Christensen. Han oplyser, at det er foreningens plan at bestyrelsesmedlemmerne i samarbejde skal finde de huse, der er så smukke, at de skal være inspirationskilde for andre. - Det behøver ikke være et helt hus - det kunne også være en detaljer - f.eks. en trappe - som vi finder smuk og skal udstilles til glæde for andre, siger Jørn Christensen. Han vil ikke afvise, at foreningen kunne tænkes at sætte fotos op af eksempler på byggerier som foreningens bestyrelsen finder grimme. - Det er ikke noget, vi har drøftet. Umiddelbart kan det godt være en lidt svær én, men helt afvise det vil jeg ikke på forhånd, siger Jørn Christensen, der oplyser, at foreningen planlægger en bygningspris for smukt byggeri - lidt a la den Løgstør Kommune uddeler hvert år. Men i modsætning til kommunens pris så vil foreningens bygningspris fokusere på detaljen istedet for bygningen som helhed. Det kunne være netop f.eks. den smukke trappe, der fik foreningens bygningspris. Blandt beboerforeningens formålsparagraffer er blandt andet at arbejde for bevarelse af bygninger og sammenhængende miljøer af æstetisk og kulturhistorisk værdi. Det være sig bygninger, et gademiljø, en havnefront, et kystbillede eller en kanalbred. Foreningen blev stiftet fordi en kreds af beboere i området følte, at den gamle bydel i Løgstør er forsømt og trænger til en ansigtsløftning.