He-Va Udvider for 50 mio. kr.
Maskinproducent bygger i tre etaper i Nykøbing og Ørding

He-Va, der har hovedkontor på N.A. Christensensvej i Nykøbing, gør klar til at udvide for 50 mio. kr. i tre etaper. Som det første skal en ny på 1200 kvadratmeter opføres ved fabrikken i Nykøbing. Foto: Peter Mørk
NYKØBING:Øget efterspørgsel på maskinerne fra maskinproducenten He-Va gør, at virksomheden har brug for mere produktionsplads. For øjeblikket arbejder de ansatte seks dage om ugen for at følge med. Det fortæller Villy Christiansen, med-ejer af og adm. direktør for He-Va.
- Generelt er der en større aktivitet på vores markeder rundt om i verden. Indenfor det seneste halve år Grækenland, Sydafrika og Australien kommet til, forklarer han.
Planen er at øge produktionen, ligesom der forventes større omsætning i de kommende år. Men for at øge produktionen skal der flere ansatte til, og det er der ikke plads i virksomhedens nuværende rammer.
Ifølge virksomhedens hjemmeside beskæftiger den ca. 145 ansatte, men det tal står til at vokse ifølge Villy Christiansen.
- Vi ansatte en halv snes stykker i foråret og forventer at gøre det samme til efteråret, siger han.
Kommentarer
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.