Helle svarer igen

Formand for Sæby Handelsstandsforening Helle Kjær Nielsen mener ikke, at det ser specielt galt ud med regnskabet

Sæby 12. april 2011 16:00

Helle Kjær Nielsen er formand for Sæby Handelsstandsforening, og hun er selvfølgelig nødt til at reagere, når foreningen blandt andet får skyld for at have en elendig økonomi. - Der er endnu ikke færdiggjort og udsendt regnskab, men netop økonomien er noget vi i bestyrelsen har meget fokus på. - Vi har skabt et positivt resultat trods mange udfordringer og faldende indtægter, og vi har sparet mange penge i 2010, bl.a.fordi, at der er lagt meget frivillig arbejdskraft i tingene, siger Helle Nielsen, der konstaterer, at kontingentet hos handelsstandens medlemmer skal stige, hvis det samme aktivitetsniveau skal opretholdes. - Vi har også fået et tættere samarbejde med Sæby Turistforening, som jo virkelig er dem, der er med til at lokke både nordmænd og svenskere herned. Der er stor synergieffekt ved at gå endnu mere sammen med turistkontoret. Vi arbejder jo på samme sag om at få turisterne til byen og dermed i vores butikker, understreger formanden, der godt kan se fordelen i, at Sæby får en handelschef. Hvor skal pengene komme fra? - Det ville da være skønt med en handelschef, men jeg kan bare ikke se, hvor pengene skal komme fra. Der er jo kun medlemmerne til at betale. Hidtil har vi ikke - fra medlemmernes side - fornemmet, at man havde økonomisk plads til en forhøjelse af kontingentet, siger Helle Nielsen. Men én ting er økonomi - en anden ting er at være på forkant med byens tomme butikker. Helle Nielsen konstaterer, at det ikke kan undgås, at en by har tomme lokaler. Ikke hårdt ramt - Jeg vil endda sige, at Sæby ikke er hårdt ramt på det område, trods efterveer fra finanskrisen. Alle lokaler er revet væk i Vestergade (gågaden, red). De få, der står tomme, har desværre stået tomme i lang tid. Helle Nielsen mener dog ikke, at det er en sag, som Handelsstandsforeningen skal være voldsomt opsøgende i. - Vi skal varetage vores medlemmers interesse, og det gør vi ikke, hvis det er os, som skal ud og opsøge potentielle lejere/butikker til at placere sig i Sæby, siger Helle Nielsen. Handelsstandsforeningen skal ikke blande sig i markedsmekanismerne, lyder det fra formanden. - Det er en balancegang, hvor vi selvfølgelig gerne vil være behjælpelige, hvis der er en direkte forespørgsel på lokaler i Sæby. Men at opsøge bestemte erhverv vil helt sikkert støde nogle af foreningens medlemmer, understreger Helle Nielsen. Hvad angår den omtalte byggegrund i Sæby midtby, er der tilsyneladende ikke noget at gøre. - Vi kan ikke gå imod ejendomsretten. Ejeren har holdt sig indenfor de pågældende regler. Vi har haft dialog i gang med kommunen om at være behjælpelig med at gøre grunden lidt mere appetitlig at se på med græs og nogle bænke. Men det er for egen regning, siger Helle Nielsen.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...