EMNER

Helsestudie hjælper sportcentret

Hjørring Sportscenter indkalder til medlemsmøde fredag aften

HJØRRING:Med den ødelæggende brand i Hjørring Sportscenter sidste onsdag aften er der indledt et helt nyt samarbejde mellem to af Hjørrings sportscentre. Medlemmerne fra det nedbrændte Hjørring Sportscenter kan nemlig træne i Hjørring Helsestudie på Åstrupvej. - Vi har mødt en fantastisk velvilje hos Hjørring Helsestudie til at hjælpe os, siger Verner Bangshøj, formanden for Hjørring Sportscenter, hvor flere lokaler blev ødelagt, da der onsdag aften udbrød brand i det nærliggende Kirkens Genbrug. Repræsentanter fra de to foreningers bestyrelser mødtes søndag til et fælles møde, hvor man lavede en formaliseret aftale omkring samarbejdet. Hjørring Sportscenters leder, Maria Bering, arbejder nu midlertidigt i Helsestudiet, hvor sportscentrets medlemmer frit kan benytte begge foreningers hold. - Vores medlemmer kan styrketræne, gå til spinning og aerobic, selvom det måske ikke lige er på samme tidspunkt, som man plejer, siger Verner Bangshøj. Hjørring Sportscenter har et sted mellem 500 og 600 medlemmer, så der er blevet ekstra pres på maskiner og faciliteter i Hjørring Helsestudier. - Det er klart, at vi hjælper i nødens stund, siger Bo Jonasson, som er daglig leder af Hjørring Helsestudie. Allerede under branden onsdag aften tilbød han Hjørring Sportscentrets medlemmer at komme og træne på Åstrupvej. - Nu har vi så lavet en formaliseret aftale, der går frem til 1. marts. Imens medlemmerne træner under vores tag, kan bestyrelsen for Hjørring Sportscenter undersøge, hvad der skal ske i fremtiden, siger Bo Jonasson. Der har været meget travlt for bestyrelsen for Hjørring Sportscenter siden branden. Lørdag formiddag havde man indkaldt foreningens instruktører til orienteringsmøde. - De mødte talstærkt frem, og der var stor spørgelyst og en meget positiv stemning, fortæller Verner Bangshøj. Han har indkaldt til et medlemsmøde på fredag aften klokken 19 i cafeteriet i Vendiahallen. - Dér vil jeg give en orientering om de nuværende forhold og måske også om de fremtidige forhold, hvis vi ved mere på fredag, siger Verner Bangshøj.