Heltinden holder på hemmelighed

34-årige Alison Forman har nye jubelscener parat i tilfælde af flere scoringer

HJØRRING:Der er vist ikke mange avislæsere tilbage i Nordjylland og omegn, som ikke har bemærket det fremragende jubelbillede, der blev skudt af Fortuna Hjørring-veteranen Alison Forman, da hun 30. november i fjor sendte de danske mestre i kvindefodbold videre i den europæiske mesterholdsturnering med sin afgørende træffer i UEFA Women's Cup-kvartfinalen mod norske Trondheims Ørn. Billedet med den 34-årige australiers brede smil og bare maveskind er siden blevet anvendt så mange gange, at det efterhånden hænger hende langt ud af halsen. Alligevel vil hun ikke betænke sig ét sekund på at juble igen, hvis det lykkes hende at score i morgendagens semifinale på Hjørring Stadion mod de engelske mestre fra Arsenal Ladies FC. Men det er ikke hjælp til fotograferne på forhånd. - Det er en hemmelighed hvordan, smågriner den slidstærke midtbanespiller, der på grund af kampen i morgen har droppet en mere end ti år lang landsholdskarriere for Australien for klubbens skyld. En knæskade i starten af januar var ellers tæt på at spænde ben for hendes deltagelse, men to-tre måneders stædig kamp og genoptræning har gjort hende spilleklar. Også selv om hun så sent som under træningen i aftes optrådte med en monsterstor omgang støttetape på det højre knæ. - Jeg er et hundrede procent klar, så jeg bruger nok mest tapen af mentale årsager. Og jeg overvejer da også at lade være med at spille med den lørdag, for så kan Arsenal-spillerne jo se, at der er noget at gå efter, funderer australieren, som fra sin position på den defensive midtbane ikke er den oplagte målsluger. - At score mål er ikke mit primære arbejde. Det vigtigste er bare, at holdet får scoret. Men selvfølgelig er der nogle situationer, hvor jeg ved, mine chancer for at score er større. Blandt andet ved hjørnespark, siger den hovedstødsstærke Fortuna-veteran, som efterhånden er oppe på 213 førsteholdskampe for vendelboerne siden hendes debut tilbage i starten af 1990'erne. Tre gange i Fortunas succesrige efterårskampagne på den europæiske scene var hun alligevel på pletten. To gange lynede hun i 3-0 sejren over de hviderussiske mestre i puljefinalen tilbage i september 2002. For så atter at stjæle rampelyset i opgøret mod Trondheims Ørn. Et meget godt billede på, hvor tændt Alison Forman er, når det virkelig gælder. - Selv om jeg efterhånden har prøvet rigtigt meget, så kan jeg da også godt mærke sommerfugle i maven lige nu. Jeg har det næsten som første gang, jeg skulle spille en landskamp. Men det hæmmer mig ikke. Tværtimod er det kun med til at sætte mig ekstra op. Jeg gør meget ud af mentaltræning før en kamp, hvor jeg koncentrerer mig om udelukkende at fokusere på positive ting, afslører midtbanespilleren, der ikke er skræmt over udsigten til at prøve kræfter mod en klub med så ædelt et navn som Arsenal. - Men vi undervurderer dem ikke. De har måske en lille fordel i, at de er midt i en sæson og derfor er vant til at spille om point, mens vores forberedelser op til kampen har været træningskampe. Til gengæld har de jo tabt deres seneste tre kampe, og det kan vel ikke undgå at smitte af på deres selvtillid. Og jeg kan bare mærke på mine medspillere, at vi alle føler, vi er både bedre og stærkere end Arsenal, lyder det fra Alison Forman, som trods nu kun et døgn til klubbens måske vigtigste kamp til dato fortsat passer sit kontorjob i Fortuna-sekretariatet. - Men jeg har fået lov til at sove længe fredag morgen, lyder det forventningsfuldt.

Breaking
Dalle Valle i Aalborg konkurs
Luk