Danmark

Her er nomineringerne til Årets Reumert 2013

Det Kongelige Teater er topscorer til årets Reumert-uddeling, der også giver plads til landets øvrige teatre.

Her er nomineringerne til Årets Reumert 2013

Årets Forestilling:

• "Jeppe på Bjerget", Odense Teater

• "Kirsebærhaven", Aalborg Teater

• "Skakten", Aarhus Teater og CaféTeatret

Årets Kvindelige Hovedrolle:

• Danica Curcic i "Lulu", Det Kongelige Teater

• Mille Hoffmeyer Lehfeldt i "Jeanne d’Arc", Odense Teater

• Tammi Øst i "Kirsebærhaven", Aalborg Teater

Årets Mandlige Hovedrolle:

• Martin Ringsmose i "Jeppe på Bjerget", Aalborg Teater

• Ole Lemmeke i "Bang og Betty", Folketeatret

• Anders G. Koch i "Jeppe på Bjerget", Odense Teater

Årets Kvindelige Birolle:

• Helle Dolleris i "Tartuffe", GrønnegårdsTeatret

• Ditte Laumann i "Dengang vi blev væk " Det Olske Orkester

• Maria Rossing i "Madame Bovary" og "Kagefabrikken", Det Kongelige Teater

Årets Mandlige Birolle:

• Rolf Hansen i " Gorilla", Team Teatret

• Pelle Emil Hebsgaard i "Disneys Aladdin - The Musical", Fredericia Teater

• Thomas Hwan i "Macbeth", "Madame Bovary" og "Kagefabrikken", Det Kongelige Teater

Årets Sanger:

• Ann Petersen i "Tristan og Isolde", Den Jyske Opera

• Henriette Bonde-Hansen i " Semiramis", Det Kongelige Teater

• Johan Olsen i "Frankenstein Genskabt", Det Kongelige Teater

Årets Danser:

• Kasper Ravnhøj i "Blackout! og Naghol", Mute Comp.

• Gudrun Bojesen i "Kameliadamen", Det Kongelige Teater

• Ida Prætorius i "Romeo og Julie", Det Kongelige Teater

Årets Instruktør:

• Minna Johannesson for "Anne Linnet Teaterkoncert - Jeg er jo lige her", Aalborg Teater

• Therese Willstedt for "Røverne", Aalborg Teater

• Marc van der Velden for "Peer Gynt", ZeBu

Årets Scenograf:

• Börkur Jónsson for "Bastard - En Familiesaga", Får302

• Rikke Juellund for " Anders", Anders Mathhesen Production

• Claus Helbo for "En Blærerøvs Historie", Teater O, Filuren, Teatret, Nørregaards Teater

Årets Dramatiker:

• Rhea Leman for "Gorilla" på Team Teatret

• Christian Lollike for "Skakten" på Aarhus Teater og CaféTeatret, "Manifest 2083" på CaféTeatret og "Kagefabrikken", Det Kongelige Teater

• Julie Maj Jakobsen for "Fucking Fattig" på Bådteatret

Årets Børne/-ungdomsforestilling:

• "Dengang vi blev væk", Det Olske Orkester

• "Chlodnagaden nr. 33", Fair Play

• "Peer Gynt, ZeBu

Årets Opera:

• "Don Giovanni", Opera Hedeland

• "Djævlene fra Loudun", Det Kongelige Teater

• "Il Trittico", Det Kongelige Teater

Årets Musikteater/show:

• "Anne Linnet Teaterkoncert - Jeg er jo lige her", Aalborg Teater

• "Fattisch", Den Lille Herres Teater

• "Love Never Dies", Det Ny Teater

Årets Danseforestilling:

• "Dilemma of Obedience", Dansk Danseteater

• "Kvinde, kend dit skab", Don Gnu

• "Men & Mahler", Granhøj Dans

Juryens Særpris:

• "De Frivillige", Von Baden

• "Manifest 2083", CaféTeatret

• "Life Live", Cantabile 2 og Carte Blanche

Kilde: Bikubenfonden

/ritzau/

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.