Brønderslev

Her kan man lære at samle frimærker

BRØNDERSLEV:- Lær at samle på frimærker eller kom og få hjælp til at vurdere, hvad dine mærker er værd. Brønderslev Frimærkeklub inviterer sammen med Brønderslev Børnebibliotek alle over otte år til frimærkedag i dag. Det foregår på børnebiblioteket. - Har du allerede nogle frimærker, kan klubbens medlemmer hjælpe dig med at finde ud af hvor meget, de er værd, fortæller fritids- og kulturkonsulent Inger Aarup-Kristensen. Du kan også få gode råd om, hvordan du organiserer din samling. Nogle samler f.eks. på mærker fra et bestemt land, andre på frimærker med kendte personer på. Der er utallige muligheder. - Faktisk kan man lære meget af at samle på firmærker. Der ligger jo ofte en historisk begivenhed bag udgivelsen af et frimærke. I Brønderslev Frimærkeklub har man i øjeblikket kun tre børn, som medlemmer. Det vil klubben gerne gøre noget ved. Derfor vil de gennem dette arrangement forsøge at vise flere børn og unge, hvor interessant denne hobby faktisk er. I dag vil man kunne møde nogle af klubbens voksne medlemmer samt drengene Mikkel, Hans Christian og Dan på ca. 13 år, som allerede er medlemmer af Frimærkeklubben. De har taget prøver med fra deres egne samlinger. - Alle er velkomne og det er gratis at deltage, oplyser Inger Aarup-Kristensen.