Hirtshals

HH’80’s ungdomsarbejde i rivende udvikling

HIRTSHALS:Når der er så meget grøde i en idrætsforening, at klubben må efteranmelde et hold drengepuslinge, opstår der en række godt nok positive problemer. Det er en situation den lokale håndboldklub HH’80 er stødt ind i. - Vi har fået vældig gang i vores ungdomsafdeling. Det giver problemer med hensyn til haltid, trænere og holdledere. Men den slags er jo særdeles positive problemer, siger fomand for HH’80 Sussi Hald. Ved søndagens hjemme-stævne overrakte sparekassedirektør John Kristensen klubben en check på 15.000 kr. fra Spar Nord Fonden. - Det er penge vi har søgt om og fået, så vi kan indrette vores lille klublokale lidt hyggeligere og få det til at fungere dels som mødelokale dels som en slags kontor, fortæller Sussi Hald. Vi planlægger bl.a. at købe en pc’er, et køleskab, og i det hele taget at indrette det lidt hyggeligere her, fortæller en af dameafdelingens spillere Charlotte Bo Jensen. Netop nu en råkold eftermiddag i december er der tilsyneladende lukket for fjernvarmen i lokalet. Selvom ihærdige HH’80 bestyrelsesmedlemmer har ryddet op i lokalet, virker det lidt uinspirerende, ikke kun på grund af den snigende kulde. Dels er klubbens mange pokaler hobet sammen på øverste hylde af en spinkel reol, dels afslører en stabel sorte affaldssække i et hjørne, at man har gjort et ihærdigt forsøg på at skjule, at klubbben ikke rigtig har andre opbevaringsmuligheder end det lille klublokale godt gemt af vejen og med stor afstand til hallen iHirtshals Idrætscenter. Sækkene skjuler for øvrigt store bamser fra sommerhalvårets bamsetombola. Hver lørdag og når der sker noget særligt i Hirtshals midtby har HH’80 troligt bemandet en bod i gågaden. De midler tombolaen indbringer, er med til at bedre forholdene for især ungdomshåndbolden i Hirtshals. Og ungdomshåndbolden i HH’80 er i rivende udvikling. Især på pigesiden er der gang i ynglinge og juniorholdene. Begge hold ligger godt til i A-rækken og på juniorholdet spiller en pige ved navn Nicole Mogensen, som for nylig blev udtaget til kredsholdet for piger. - Det er vi vældig stolte af, siger Sussi Hald. Nicole Mogensen er bare 14 år.Har altid spillet med de lidt ældre, som hun nu spiller sammen med på juniorholdet. - Lige siden hun var helt bette er hun gået ind på holdene, hvor der manglede én. Det betød mindre om det var et drengehold eller om de andre var ældre. En rigtig god kammerat, sød og naturlig og helt unden nykker, fortæller Sussi Hald. Og Nicole blev da også hyldet for sin udtagelse i søndags. Det samme gjorde drengenes lilleputhold. Ja, de blev faktisk kåret som halvårets hold i klubben. - Alle spillere på holdet er nybegyndere, men de går bare til opgaven med en fantastisk gejst og en iver ud over alle grænser, siger klubbens formand. Og det gør de på trods af, at de bestemt må siges at betale dyre lærepenge her i deres første sæson. De trænes forøvrigt af Nicole Mogensen. -Jeg skal lige huske at rose NORDJYSKE for tiltaget med Small Stars. Det er et supergodt koncept, og jeg forstår ikke, at der er klubber, der ikke er med, siger Sussi Hald.