EMNER

HI er glade for kommunens kunstgræsbane

Formanden havde flere gode ting at hæfte sig ved - klubben har bl.a. fået en sportslig konsulent

3
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

De 12-åri­ge er klar til en ny sæ­son med fod­bold.

HJØRRING:Det er for tiden sæson for standerhejsning - fodboldklubberne går i gang, og HI er ingen undtagelse. I weekenden var klubbens raske spillere klar på en gang træning - i bidende koldt vejr, der ikke indbød til shorts. Faktisk havde en del af de 12-årige, som var første hold på banen, ligefrem huer på. Men én ting slap de for i år - mudrede, våde og glatte baner, som man skøjter rundt efter fodfæste på, og som ikke ligefrem er nogen optimal ramme for fodbold. For i år er Hjørring Kommunes nye kunstgræsbane som tidligere fortalt i NORDJYSKE parat, og det benyttede HI sig af. Spillerne kunne derfor have den sælsomme oplevelse at træne i januar på en tør, intakt og behagelig grøn græsbane, og det var noget, de godt kunne lide. - Det er dejligt at spille her i stedet for at rende rundt på en mudderbane, det er ikke særlig sjovt, for man glider hele tiden, sagde Martin Brandt, en af de unge spillere. Sparer på banerne Formand for ungdomsafdelingen Jeppe Andersen havde flere positive ting at fremhæve i sin obligatoriske tale ved standerhejsningen. Her stod kunstgræsbanen højt på listen. For det gør en stor forskel, at den er kommet: - Det betyder, at vi er uafhængige af banerne, når vejret er som det er i dag. Det plejer at være et problem med bladrede baner. Vores anlæg er ikke helt stort nok, og det slider på banerne. Nu kan vi bruge kunststofbanen her i de første vintermåneder i stedet og på den måde spare på de andre baner, så de er klar, når kampsæsonen begynder, fortæller Jeppe Andersen. Han har fået tilbagemeldinger fra enkelte af trænerne, der har tyvstartet lidt og har prøvet banen, som blev indviet i november. De fortæller, at den er rigtig god at spille på. Udvikling til trænerne HI har i år også et andet spændende nyt tiltag, som de venter sig meget af. De har hyret en sportslig konsulent via Jydsk Boldspils Union, og han skal over de næste to år gøre klubbens trænere bedre. - Han skal hjælpe os med at få en rød tråd i ungdomsafdelingen. Vores trænere får mulighed for at lære noget og få en personlig udvikling og en slags træneruddannelse. Det kan også være med til at gøre, at vi bliver fødekanal for FC Hjørring, fortæller Jeppe Andersen. Sidste år havde HI 65 trænere, hvoraf langt de fleste arbejder på frivillig basis. Kunstgræsbanen er ejet af kommunen, og klubberne kan så leje sig ind. Den ligger på Børge Christensens Vej nær Hyttebyen.