Himmerland Forsikring tredobler resultat

Selskabet fik i 2012 et overskud før skat på 69 millioner kroner

Administrerende direktør Ole Færch betegner resultatet i 2012 som ”meget tilfredsstillende”. Arkivfoto

Administrerende direktør Ole Færch betegner resultatet i 2012 som ”meget tilfredsstillende”. Arkivfoto

AARS:Himmerland Forsikring opnåede i 2012 et resultat før skat på 69 millioner kroner. Det er væsentligt mere end i 2011, som endte med et overskud før skat på 20 millioner kroner.

Administrerende direktør Ole Færch fra Himmerland Firsikring betegner resultatet i 2012 som ”meget tilfredsstillende”.

- Resultatet af forsikringsdriften er meget anderledes end i de fire forudgående års forsikringsresultater og præget af væsentlig færre, større brandskader end i tidligere år, og 2012 har heller ikke været præget af voldsomme vejrligsskader i modsætning til året før, siger han.

Overvejer bonus

Himmerland Forsikring kan i år fejre sit 125 års jubilæum som gensidigt forsikringsselskab.

Selskabet overvejer at fejre denne mærkedag ved at give forsikringskunderne en form for jubilæumsbonus ved at tage af det store overskud i 2012.

- Bestyrelsen vil på selskabets ordinære generalforsamling løfte sløret for, hvordan selve 125 års jubilæet vil blive fejret med forsikringskunderne, tilføjer Ole Færch.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.