Historisk sejr i Frøstrup

Frøstrup/Hannæs var bagud 3-1, men vandt klubbens første kamp nogensinde i serie 2.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Frøstrup/Hannæs med Jonas Mølbæk til venstre og Anders Thomsen med bolden spillede op til målfest, da FH på eget græs vandt klubbens første kamp i serie 2. Foto: Diana Holm

Frøstrup/Hannæs leverede et godt comeback, da holdet i sæsonpremieren hjemme på Frøstrup Stadion i en sand målfest vendte nederlag til sejr. Der blev skrevet klubhistorie, da FH lørdag spillede den første kamp nogensinde i fodboldens serie 2, og oprykkerne sendte Hersom/Bjerregrav hjem med et nederlag. Gæsterne førte ellers 3-1, men FH kunne til sidst juble over en sejr på 5-3. FH fik en drømmestart, da Dennis Kloster efter blot 10 sekunder bragte holdet foran, men målet blev åbenbart en sovepude for værterne, der faldt i søvn og begik store fejl i forsvaret. Det udnyttede gæsterne til at score tre gange og kom dermed foran 3-1, men lige inden pausen pustede Lars Rægaard nyt liv i håbet om point, da han reducerede til 3-2. - Vi startede ellers godt, men så glemte vi at spille fodbold, og de kunne godt have scoret flere mål. I anden halvleg styrede vi kampen, sagde FH-træneren Thomas Rægaard. I starten af anden halvleg fik FH hjælp af gæsterne, der sendte bolden i eget net til 3-3. Jeppe Vinther bragte hjemmeholdet på sejrskurs med målet til 4-3, og fem minutter før tid slog Daniel Lynge sejren fast med målet til 3-2. Skærtorsdag står den på lokalopgør for FH, der ude møder Midtthy.

Forsiden