Historisk sejr til Jetsmarkskytte

17-årig vandt DM i både junior og senior og 14-årig nr. to hos damer

Morten Clemmensen og Anders Golding på de to første pladser i senior DM. Bronze gik til københavneren Michael Nielsen.privatfoto

Morten Clemmensen og Anders Golding på de to første pladser i senior DM. Bronze gik til københavneren Michael Nielsen.privatfoto

PANDRUP:Den kun 17-årige skeetskytte fra Jetsmark Morten Clemmensen skrev sig i weekenden ind i Dansk Flugtskydnings historie. Han blev dansk mester i både senior- og juniorrækken ved det individuelle mesterskab, som blev afviklet i København. Morten er den yngste skytte nogensinde, der er blevet danmarksmester både i junior- og seniorrækken. Han førte an fra første dag med 73 træffere af 75 mulige, og på anden dagen forsatte han stilen og skød 47 træffere af 50 mulige, ialt 120 træffere. Dette er samtidig ny dansk juniorrekord. Det samme havde OL skytten Michael Nielsen, København, og Anders Golding, Jetsmark, var lige efter med 119 træffere, så der var lagt op til en spændende finale. - Morten skød 23 træffere og det samme gjorde Anders Golding, mens Michael Nielsen kun fik 22 træffere, og Morten kunne række armene i vejret. Mesterskabet var i hus. Anders Golding og Michael Nielsen måtte ud i omskydning om sølvet, og her slog Anders til, så både guld og sølv gik til Jetsmark - en stor triumf for vore dygtige skytter. Det er klubbens første DM titel i seniorrækken, oplyser foreningens Henrik Larsen, der fortsætter: - Lige så stor en overraskelse var det, at klubbens nye stortalent i damerækken og DM-debutant- kun 14-årige Nanna Nielsen vandt sølvmedalje, kun fire duer efter landsholdsskytten Lonnie Grønvall, København. I damerækken skydes der til 75 duer, og her skød Nanna 59 træffere og Lonnie Grønvall 63 træffere. Bronze gik til Mette hansen, Grindsted, med 54 træffere. Resultaterne blev følgende: Seniorer: 1. Morten Clemmensen, Jetsmark, 120 + 23 træffere. 2. Anders Golding, Jetsmark, 119 + 23. 3. Michael Nielsen, København, 120 + 22. Juniorer:1. Morten Clemmensen, Jetsmark, 120 træffere. 2. Dennis Olsen, København, 111. 3. Bo Rasmussen, Herfølge, 110. 4. Jacob Raunsmed, Jetsmark, 109. Damer: 1. Lonnie Grønvall, København, 63 træffere. 2. Nanna Nielsen, Jetsmark, 59. 3. Mette Hansen, Grindsted, 54. Old-boys: 1. Lindy Madsen, Grindsted, 116 træffere. 2. Frank O. Nielsen, København, 112. 3. Niels Erik Nielsen, Jetsmark, 105. - Næste store stævne for Morten og Anders bliver EM i Slovenien sidst i denne måned, hvor vi håber, de igen kommer hjem med gode resultater, tilføjer Henrik Larsen.