EMNER

Hjælp til unge med ondt i livet

Selvhjælpsgruppe i Aalborg for unge med depression

En ny selvhjælpsgruppe i Aalborg retter sig mod unge depresssionsramte. Modelfoto
En ny selvhjælpsgruppe i Aalborg retter sig mod unge depresssionsramte. Modelfoto

AALBORG: To psykologistuderende fra Aalborg Universitet har taget initiativ til en selvhjælpsgruppe for unge depressionsramte.

Laura Kristensen og Maria Svihus fortæller, at selvhjælpsgruppen mødes første gang 15. april.

Der er stadig plads på holdet, og efterfølgende kan nye også støde til.

Tilbuddet henvender sig til unge mellem 18 og 26 år, og det sker i regi af Depressionsforeningen. Ideen er, at deltagerne skal møde andre med ”ondt i livet” og tale om deres situation samt lære af hinandens erfaringer.

- De får nogle redskaber, som de kan gøre brug af, og de kan også få informationer om depression. Men primært er det en selvhjælpsgruppe, hvor de selv skal fortælle. Og så vil de få meget ud af at høre fra andre i samme situation. De finder ud af, at de ikke står alene, siger Maria Svihus.

De to initiativtagere kan kontaktes på mailadressen selvhjaelpsgruppe@gmail.com. De vil gerne høre fra interesserede på forhånd, men det er også muligt blot at møde op.

Selvhjælpsgruppen mødes mandage i lige uger fra klokken 19. Det er på adressen C.W. Obels Plads 20, Aalborg.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden