Aså

Hjallerup Billardklub henter assistance i Asaa

HJALLERUP:Hjallerup Billardklub er i forbindelse med oprykningen til elitedivisionen i keglebillard for hold blevet forstærket med en af Vendsyssels mest kendte billardspillere, Johnny Sort Jensen, Asaa, der på trods af sin kun ene arm spiller keglebillard på et højt plan. Det pointeres i den forbindelse, at Johnny Sort Jensen ellers fortsætter uforandret i Asaa Billardklub, hvor han i mange år har været en af klubbens trofaste ildsjæle. HBK's hold har ud over Johnny Sort Jensen Henrik Jørgensen, Niels J. Hansen og Peter Johannesen på holdet, og hertil kommer spillerne på klubbens hold i 3. division, Thomas Johannesen, Dennis Laursen, Michael Bisgaard, Lars Lænk-holm og Claus Vedel, der fungerer som reserver. I elitedivisionen skal HBK møde Spjald, Sæby, Ikast, BK Frem, Bristol, Nyborg, Vejby, Tåstrup 1 og Tåstrup 2 samt Ramsø og Gilleleje. Der lægges ud med med to hjemmekampe 18. og 19. september mod BK Frem og Bristol, og derefter spilles der skiftevis hjemme og ude hveranden weekend. Den nye turnering medfører forøgede rejse og opholdsudgifter på foreningensregnskabet, og HBK søger derfor nu sponsorsamarbejde med henblik på at få hjælp til at dække disse udgifter.