Hjørring-anfører stopper

Kenneth Pedersen opgiver fodboldkarrieren på grund af en skade.

Sådan kommer man ikke til at se Kenneth Pedersen igen - i aktion på FC Hjørrings 1. divisionshold. Foto: Bente Poder.

Sådan kommer man ikke til at se Kenneth Pedersen igen - i aktion på FC Hjørrings 1. divisionshold. Foto: Bente Poder.

31-årige Kenneth Pedersen får ikke flere kampe for FC Hjørrings hold i 1. division i fodbold. Klubbens normale anfører har opgivet at komme tilbage på topplan på grund af en drilsk knæskade. - Det sidste år har han uheldigvis været meget skadet, og da knæskaden fra efteråret ikke er blevet meget bedre så har Kenneth valgt at stoppe nu, forklarer sportschef Jacob Krüger på klubbens hjemmeside. FC Hjørring håber dog at kunne bevare Kenneth Pedersen omkring holdet. - Han har altid været en meget loyal og kompromisløs spiller, så vi håber stadig at kunne beholde ham inde omkring holdet i en funktion i fremtiden, siger Jacob Krüger.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden