Ikonisk butik skal sælges: - Min hustru har været tålmodig i 46 år
En af Nordjyllands mest kendte jagt-butikker forsøges nu afhændet
Opdateret kl. 22:26
HJØRRING: En af Hjørrings helt gamle butikker skal have ny ejer.
Brasholt Jagt, Fiskeri & Outdoor er sat til salg.
Det fremgår af magasinet Jaguar, der udgives af den frivillige kæde, som Brasholt er en del af.
- Et salg har ulmet lidt i en periode, men nu går vi bredere ud med budskabet - jeg er blevet 73 år, forklarer indehaveren af Brasholt, Jørn Brasholt.
Underjordisk skydebane
Brasholt er en af Hjørrings ældste eksisterende butikker: I 1976 åbnede den i Stokbrogade, i 2000 flyttede Jørn Brasholt så butikken til Fuglsigvej, inden den nuværende placering på Vandværksvej blev aktuel.
Flytningerne skyldes behov for flere kvadratmeter: I dag råder man over 1200 kvadratmeter plus en underjordisk skydebane.
Der har været et par følere ude, men endnu har det ikke ført til noget.
- Det er også lidt økonomisk tungt, erkender Jørn Brasholt - dog uden at ville sætte tal på, hvor meget det kræver, hvis man vil overtage.
Det afhænger også af, om man kun vil overtage forretningen, som er et aktieselskab, eller også selve bygningen, der er placeret i et anpartsselskab.
- Og det er mig også magtpåliggende, at mine dygtige medarbejdere gerne skulle kunne fortsætte, når der findes en ny ejer, siger Jørn Brasholt, der ikke føler, at han har voldsomt travlt med at skyde livsværket af:
- Jeg tager en dag af gangen, som han siger.
Foruden indehaveren er der fire medarbejdere i Brasholt.
Han holder meget af arbejdet og udviklingen af butikken, så det er med blandede følelser, at han nu står foran et sporskifte i livet:
- Jeg bruger temmelig mange timer, og min hustru har været tålmodig i 46 år, lyder det fra Jørn Brasholt, der selv er aktiv jæger, både i ind- og udland.
Runder millionen
For nogle år siden kom der endnu en jagtbutik til Hjørring - Hørring Jagt & Fritid på Frederikshavnsvej - men seneste årsrapport viser, at Brasholt er en sund forretning:
Overskuddet for 2021 landede på 1.097.406 kroner, mens det i 2020 var 870.838 kroner.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.