Nødpasning med elastik i Hjørring
Åbent på mange matrikler i Hjørring kommune
Opdateret 09. juni 2022 kl. 10:58
HJØRRING: Fra mandag morgen står den på nødpasning af de børn, der ikke har mulighed for ellers at blive passet, når skoler og daginstitutioner lukker ned i to uger.
I Hjørring Kommune skal der passes 39 skolebørn (inklusiv specialområdet) og 78 børnehavebørn, mens antallet af dagplejebørn ikke var gjort helt op fredag eftermiddag.
Det oplyser Mette Ring, kommunikationskonsulent i Hjørring Kommune.
Der holdes åbent på mange matrikler - 18 daginstitutioner holder eksempelvis åbent, og de vil huse fra to til 10 børn.
Mette Ring oplyser, at man dermed også har så meget elastik i nødpasningen, at det er muligt at tage lidt ekstra ind, hvis forældres arbejdstid pludselig skulle ændre sig i den kommende tid.
Selv om man holder åbent mange steder med relativt få børn for at undgå smittefare, så er der dog ikke åbent alle steder.
I Løkken og Vrå var der ifølge Mette Ring kun behov for pasning af en enkelt elev hvert sted - de vil nu begge blive passet i Vrå.
De berørte forældre og ansatte skulle efterhånden være orienteret, når det gælder nødpasning.