Hjortdal protesterer

En kortege på omkring 20 biler med godt 50 personer er på vej fra Hjortdal mod Brovst for at protestere over byrådets ventede beslutning om at lukke Hjortdal Skole.

- Jeg ved, at de bliver svært at få politikerne til at omgøre deres beslutning om at lukke vores skole. Alligevel vil vi vise dem, at vi er sure over og utilfredse med beslutningen, fortæller Tine Bilgram, formand i Hjortdal Beboerforening. - Derfor har vi lavet skilte og bannere for at synliggøre vor utilfredshed. Ud over de 50 børn og voksne i bilerne ventes flere beboerer fra Hjortdal at møde direkte i Brovst. - Vi er indstillede på at kæmpe til det sidste for vores skole. Lykkes det ikke, så tager bestyrelsen fat på at sondere muligheden for og opbakning til at etablere en friskole i Hjortdal. Bestyrelsen mødes i den kommende uge, og ventes at indkalde til et borgermøde for at lodde stemningen for en friskole i HJortdal.