HK OVERVEJER POLITIANMELDELSE

HJØRRING:Den øverste ledelse i HK's A-kasse er rystet over beretningen fra de to tidligere ansatte i ALDI. - Det her kan man kun være forarget over. Der er ingen tvivl overhovedet om, at vores medlemmer skal skrive de timer på, som de arbejder. Det er forargeligt, at en arbejdsgiver kan finde på at opfordre til det her, siger Marianne Jørgensen, der understreger, at det kun går udover medarbejderen, hvis det bliver opdaget. - Det er en opfordring til snyd, og arbejdsgiverne kan bringe et medlem i en meget uheldig situation, hvis det bliver opdaget. Så skal pengene betales tilbage, og man tager stilling til, om det er svig eller uagtsomt. Så det er godt de har sagt nej, siger Marianne Jørgensen, der bakkes op af HK Vendsyssel, som nu overveje at politianmelde den pågældende chef. - Vi vil forfølge sagen og det er klart, at hvis der henvendelser om snyd med dagpenge, så skal vi forfølge sagen. Jeg vil stærkt opfordre vores medlemmer til at komme til os, hvis de får sådan en opfordring og så må vi tage affære, siger Rita Giversen, der er konsulent hos HK-Vendsyssel, der nu vil overveje en politianmeldelse af distriktchefen. - Det er ulovligt at opfordre til snyd med dagpenge. Vi vil nu henvende os til den pågældende chef og så må ALDI tage affære for det her er også et ledelsmæssige problem. Men det kunne meget vel ende med en politianmeldelse, siger Rita Giversen. Distriktchefen, der - ifølge de tidligere medarbejdere - opfordrede til snyd med dagpengekortene, er nu ikke længere chef for butikkerne i Hjørring og omegn. Men chefen har stadig kontrol med butikker i Frederikshavn og Sæby. Tidligere er ALDI blevet meldt til politiet for overtrædelse af arbejdsmiljøloven i forbindelse med chikane af to elever i butikker i Sæby og Frederikshavn. ALDIs ledelse har - trods gentagne henvendelser - ingen kommentarer til sagen. Det har heller ikke været muligt at få en kommentar fra den omtalte chef, der nu måske bliver politianmeldt.