Høgene snød piraterne til slut
Aalborg Pirates satte 3-1 føring over styr foran 5000 i Gigantium

Galleri - Tryk og se alle billederne.
AALBORG:Aalborg Pirates var godt på vej mod en sejr i top- og lokalopgøret mod Frederikshavn White Hawks i AL-Bank Ligaen fredag aften, men i slutminutterne fik gæsterne udlignet og vandt siden 4-3 efter straffeslag foran 5000 tilskuere i Gigantium.
Det blev således en slem skuffelse i et udsolgt Gigantium for et hjemmepublikum, der tørstede efter revanche efter 0-6-ydmygelsen i oktober til Frederikshavn.
De to nordjyske hold er nu a point i toppen af Ligaen, men White Hawks overtager førstepladsen, idet frederikshavnerne er bedst indbyrdes.
Smith på pletten
Knap otte minutter før tid førte aalborgenserne 3-1, men Mads Bech Christensen reducerede, hvorefter NHL-spilleren Zachary Smith sørgede for udligningen, da der resterede to et halvt minut.
Det vigtige mål til 3-3 i slutminutterne af tredje periode blev scoret af NHL-spilleren Zachary Smith.
I fredagens øvrige kampe i AL-Bank Ligaen var der en overraskelse, idet Herlev vandt 2-1 hjemme over Sønderjyske, der ligger nummer tre.
Herning Blue Fox hentede en ventet sejr over Copenhagen Hockey på 5-1, og Esbjerg vandt 2-1 på udebane over Rødovre.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.