Højsæson for kongresser
4000 gæster i Aalborg Kongres & Kultur Center de kommende uger
AALBORG: Det er højsæson for kongresser i Aalborg Kongres & Kultur Center. I løbet af blot to uger kommer i alt 4060 skoleledere, butiksansatte, tandlæger, klinikassistenter og arbejdsmarkedseksperter til Aalborg for at holde kongres.
Først er det Skolederforeningen, der torsdag-fredag næste uge holder årsmøde i AKKC. Derefter er det fagforeningen HK Handel, som holder kongres. Så kommer turen til 1100 tandlæger, der holder symposium, og 450 klinikassistenter, der holder konference. Endelig følger konferencen KL JobCamp, hvor 960 deltagere skal blive klogere på "Det danske arbejdsmarked i en global verden".
AKKC har ud fra VisitAalborgs tal beregnet, at de mange kongresgæster sammenlagt vil skabe en omsætning i Aalborg på omkring 11,5 millioner kroner i løbet af de dage, de er i byen.
AKKC har i år afviklet 18 kongresser og konferencer, heraf tre internationale.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.