Højskole har 50 venner

Vrå Højskole har gjort meget for at forny sig de senere år, bl.a. med dans.

Vrå Højskole har gjort meget for at forny sig de senere år, bl.a. med dans.

VRÅ:Vrå Højskole har foreløbig et halvt hundrede venner, men om et års tid er det tal vokset til mindst 200, håber Vrå Højskoles Venner. - På den stiftende generalforsamling tegnede over 50 deltagere sig som medlemmer, og foreningens bestyrelse vil i den kommende tid sende en opfordring til medlemsskab ud til samtlige husstande i Løkken-Vrå Kommune, oplyser Anne Lie Stokbro, der er ansvarlig for venneforeningens PR. - Det er bestyrelsens håb inden næste generalforsamling i marts eller april 2007 at have tegnet 200 medlemsskaber af foreningen, fortæller Anne Lie Stokbro. Ny Hjørring Venneforeningen vil ikke kun forsøge at overtale borgerne i Løkken-Vrå til at melde sig som venner af Vrå Højskole. Der vil også blive rettet henvendelse til samarbejdspartnere i Ny Hjørring Kommune for at sikre så stor opbakning som muligt til den nye kommunes eneste højskole. - Det er en kendt sag, at højskolerne gennemgår en krise i disse år, og at de skal tage megen opfindsomhed i brug for at sikre sig et rentabelt elevgrundlag. Vrå Højskoles Venner vil medvirke til at synliggøre Vrå Højskoles aktiviteter og arbejde for Højskolens fortsatte eksistens som et vigtigt og umisteligt kulturcentrum både lokalt og regionalt, fastslår Anne Lie Stokbro. Venne-arrangementer Venneforeningen vil bl.a. holde en række arrangementer til støtte for højskolen. Af planlagte aktiviteter kan nævnes fællesspisning i forbindelse med efterårssæsonens foredragsrække på højskolen, teaterforestillinger, koncerter, marked og åbent hus-arrangementer. Medlemsskab af Vrå Højskoles Venner koster 100 kr. om året, og det kan tegnes ved henvendelse til kasserer Torben Jakobsen, der også gerne modtager pengegaver til foreningens arbejde.