EMNER

Højt at flyve - dybt at drømme

Nordjysk Svæveflyveklub inviterede på lufttur

9
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Klar til start. En af klubbens medlemmer skal have noget mere undervisning, bag ham sidder instruktøren

UNDERSTED:Selv om vejret ikke just var som klubbens medlemmer kunne ønsket det, valfartede mange i weekenden til åbent hus i Nordjysk Svæveflyveklub. Klubben, der tæller 65 medlemmer, viste store som små, at drengedrømmen om at blive pilot absolut lever. De mange fremmødte kunne både høre om muligheden for at flyve, men også prøve at få luft under vingerne. Ud over en prøvetur i et svævefly, var der også mulighed for at få en kort rundtur i et lille propelfly. Havde de fremmødte ikke fået nok, var der også mulighed for at springe i faldskærm. En på opleveren Fire af dem, der havde valgt at taget turen ud til flyvepladsen, var Bent Møller og hans to sønner Kasper og Mads samt drengenes ven Andreas Korsgaard. De havde valgt at bruge dagen på at få en på opleveren. - Vi syntes det kunne være rigtig spændende at komme ud og kigge på de mange flyvere, og få stillet vores nysgerrighed om det at flyve i svævefly, fortæller gruppen. Men de ville ikke kun nøje med at kigge på flyverne. - Vi har aftalt med klubben at vi senere i dag også skal ud og have en flyvetur. Dog ikke i en af svæveflyene, men i et propelfly, siger Bent Møller. Ifølge flere af klubben medlemmer, så kan man ikke undgå at blive bidt af at svære rundt på himlen. En af dem der bruger enhver lejlighed han kan få, til at sætte sig ind i kabinen i et svævefly er 27-årige Jakob Degn Jensen Trods sin unge en alder er han yderst erfaren. Jakob Degn Jensen begyndte allerede som 14-årig at svæve rundt højt over jorden. Til dagligt er han pilot hos at norsk flyselskab, men så snart han har mulighed for det hopper han ind i et svævefly. Selv om Jakob Degn Jensen er så vild med svævefly har han svært ved at sætte ord på hvorfor det er så fedt. - Det er svært at forklare, jeg tror at man er nød til at prøve det for at forstå det. Men det har noget at gøre med at det ikke er bestemt på forhånd hvad der skal ske. Der sker noget nyt hver eneste gang, fordi vinden altid er forskellig, fortæller Jakob Degn Jensen. Låner af klubben Priser for et brugt svævefly starter ved 150.000 kroner. Det kan virke af mange penge for en hobby. Men ifølge Jakob Degn Jensen skal man heller ikke nødvendigvis selv købe et svævefly. - Her i klubben, og i mange andre foreninger rundt om i landet, fungerer det på den måde at man betaler et medlemskab, og så kan man faktisk bruge løs af de fly der er i klubben. Dog skal man betale et lille beløb når man starter samt for den tid man bruger, forklarer Jakob Degn Jensen. Et medlemskab i Nordjysk Svæveflyveklub koster 3600 kroner om året, og derudover kommer så prisen for at flyve. Men man kan ikke bare sætte sig op i et fly og så sætte kurt mod himmelen. For at få lov at flyve skal man have en masse flyvetimer og erhverve et certifikat, det er ifølge Jakob Degn Jensen dog ikke så dyrt. - Vi har nogle pakker, hvor man kan får alle de starter og flyvetimer man skal have, og det kan man få for nogle få tusinde kroner, fortæller han.