Ishockey

Højt sportsligt mål trods økonomisk usikkerhed

AALBORG: Selv om Aalborg IK har måttet vinke farvel til klubbens hovedsponsor igennem de seneste par sæsoner, Hygæa, og der samtidig er masser af usikkerhed omkring næste sæsons Isliga, arbejder den aalborgensiske ishockeyklub ifølge sportschef Keld Frederiksen alligevel målrettet på at skabe en elitetrup, der er lidt bedre end den, som spillede klubben frem til DM-kvartfinalerne. - Ganske vist er der ikke udsigt til, at klubbens lønbudget til spillertruppen stiger i næste sæson, men vi satser på at få lidt mere ud af pengene. - Det har været vigtigt for os at sikre profilerne Ronny Larsen og Frederik Åkesson i klubben, og det kan betyde, at der bliver lidt færre kroner til andre i truppen, siger AIK-sportschefen, som her og nu har 11 spillere på kontrakt for næste sæson. - Vi må desværre sige farvel til Thomas Englund, der har valgt at sætte skøjterne væk. Forhåbentlig kan vi på et tidspunkt få gavn af ham et eller andet sted i klubben. - Også vores andenkeeper, Frank Pedersen, er stoppet i AIK efter at være flyttet til hovedstaden, og endvidere har vi valgt at sige farvel til tjekken Radim Studnica efter to sæsoner. Han har ikke helt slået til i de afgørende kampe i ligaen, påpeger Keld Frederiksen. AIK har desuden givet den norske back Glenn Svendsen et tilbud om en kontrakt, ligesom unge spillere som Kasper Busk, Jonas Guldbæk og Kasper H. Knudsen sammen med den knap så unge Jesper Foget Pedersen i øjeblikket tygger på kontrakter fra klubben. - På målmandssiden håber vi at få en ny aftale med unge Rasmus Nørgaard, der kan blive afløser for Frank Pedersen, mens Christian Vestergaard kan rykke op som ny 3.-keeper. - Vores svenske førstevalg i målet i den afsluttede sæson, Nicklas Dyrén, er rejst hjem til Sverige, men vi skal have en snak med ham hen over sommeren. Andre målmænd kan dog også komme ind i billedet, og vi er meget parate til at satse stort på at få en stærk keeper, siger Keld Frederiksen, der understreger, at klubben ikke vil ud at lave nye kontrakter, før pengene er på plads i klubkassen. - Først og fremmest skal vi meget gerne have fundet en ny hovedsponsor i stedet for Hygæa, der er kommet under finske ejere, som ikke ønsker at forlænge aftalen med os. jop