Lokalpolitik

Hoffet må vente

Aalborgs borgmester lavede en afstikker fra møde med kongehusets repræsentanter for at åbne forbrugermesse. Se billeder fra åbningen.

Borgmester Thomas Kastrup-Larsen fører traditionen videre fra sin forgænger og indviede messen. Foto: Torben Hansen
Borgmester Thomas Kastrup-Larsen fører traditionen videre fra sin forgænger og indviede messen. Foto: Torben Hansen Foto: Torben Hansen

AALBORG: Aalborgs nye borgmester Thomas Kastrup-Larsen må sande, at han ikke har så meget tid til rådighed længere. Som førstemand i en af landets største kommuner rykkes der i ham fra flere sider.

Ikke desto mindre tog han sig tid til fredag at åbne Forbrugermessen Forår i Aalborg Kongres & Kultur Center, selv om han måtte forlade kontoret og 20 gæster fra Hoffet, som var mødt op for at planlægge regentparrets besøg i Aalborg den kommende sommer.

Forbrugermessen holder åbent hele weekenden og byder på et væld af stande, hvor man gå få tips og inspiration til haven, hjemmet, ferie, personlige pleje og meget mere.

Aalborg Kongres & Kultur Center regner med, at messen bliver besøgt af cirka 25.000 gæster, og derfor kan det være en god ide at væbne sig med lidt tålmodighed, hvis man ankommer i bil. Der kan være kø og rift og p-pladserne.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden