Hold det adskilt

FAGFORENING/POLITIK:LO-fagbevægelsens officielle udmelding omkring økonomisk støtte til venstrefløjen, S, SF og Enhedslisten, har i mange år været, at fagbevægelsen ikke længere støtter bestemte politiske partier. Men virkeligheden ser ifølge en netop offentliggjort undersøgelse fra Gallup noget anderledes ud. Således rullede millioner af medlemskroner fra bl.a. LO-forbundene 3F, NNF og Dansk Metal til Socialdemokratiet og den øvrige venstrefløj i forbindelse med det seneste folke-tingsvalg i 2007. Det oplyses i en artikel i Politiken (18.1.), at under valgkampen i oktober-november 2007 indrykkede ni LO-fagforbund 1358 annoncer, som opfordrede til at stemme på venstrefløjspartierne. Hvis annoncerne er købt til listepris, har de kostet LO 35 millioner kroner, som er lig med 35 mio. kr. i partistøtte. I Kristelig Fagbevægelse siger vi ja til politisk indflydelse, men nej til økonomisk støtte til politiske partier. I modsætning til LO holder Kristelig Fagbevægelse fagforening for sig og partipolitik for sig. Medlemmernes kontingentkroner skal selvfølgelig gå til at forbedre vilkårene for vores medlemmer på det danske arbejdsmarked og ikke til alt muligt andet. Således skaffede Kristelig Fagbevægelse alene i 2008 mere end 375 mio. kroner til vores medlemmer gennem faglige sager, og vi arbejder fortsat hårdt på, at Kristelig Fagbevægelse skal være et værdifuldt valg for dig som medlem.