EMNER

Hottentotter, tossede tøser, fedtmuler og superdrenge i Bagterp klar til sæson

HJØRRING:Med godt 500 medlemmer, 30 instruktører og over 60 medhjælpere er Bagterp Idrætsforening klar til det, der formentligt bliver en rekordsæson. Foreningen havde indskrivning onsdag aften, hvor der for første gang nogensinde var 22 hold at melde sig til på. Og de spændte vidt, de mange hold - fra far/mor/barn over mor-datter aerobic, Skipper Skræk-drengene, The Superboys og De seje sild til fedtmulerne og mange andre. - Vi fik en masse ideer fra vores medlemmer og instruktører, og det endte med de 22 hold, siger Karin Larsen fra foreningens bestyrelse. Den nye sæson har tre nyskabelser - nemlig Fedtmulerne, Mor-datter aerobic og Drengefræs, som har hver sin målgruppe. Fedtmulerne er for børn med et par kilo (eller mere) for meget på sidebenene. Holdet er dog rendt ind i problemer allerede den første aften. - Vores træner har lige meldt fra, så nu leder vi efter en ny. Det hold vil vi simpelthen have op at stå, siger Karin Larsen. Drengefræs er for drenge på 4-5 år, og alle kan deltage. - Holdet er tænkt til de drenge, som snart skal i skole, og som har rigtig svært ved at sidde stille. Her kan de brænde noget krudt af, siger Karin Larsen. Det sidste hold, Mor-datter aerobic, er for mødre og deres døtre i 10-års alderen. Indskrivningen onsdag aften foregik i Bagterphallens aktivitetshal, hvor der i den grad var liv og glade dage. Idrætsforeningen havde opstillet 22 borde med tilhørende instruktør - et for hvert hold, og så var det ellers bare med at få meldt ungerne til. For første gang var der tillige lavet en stor forhindringsbane for de mindste i midten af salen, og den aktivitet var populær - i en sådan grad, at tilmeldingen pludselig ikke bare var noget, som skulle overstås. Så mens børnene legede og fik god gang i blodbanerne, fik forældrene snakket med hinanden både inde - og udenfor, hvor de rygende mødre sørgede for rigelige mængder frisk nikotin til lungerne.