Aars

Hovedsponsor køber oprykningskamp

Massiv opbakning venter spillerne fra Aars IK i lørdagens fodboldbrag mod Aabyhøj IF. Sparekassen Himmerland deler gratis billetter ud til kampen.

Aars IK kan fejre endnu en oprykning, hvis det lykkes klubbens Jyllandsseriehold af slå Aabyhøj IF.
arkivfoto: per Kolind

Aars IK kan fejre endnu en oprykning, hvis det lykkes klubbens Jyllandsseriehold af slå Aabyhøj IF. arkivfoto: per Kolind

AARS:Aars IKs jyllandsseriehold får sandsynligvis særdeles god opbakning, når holdet lørdag eftermiddag spiller hjemmekamp mod Aabyhøj IF om oprykning til kvalifikationsrækken. Aars IK har solgt oprykningsdramaet til Sparekassen Himmerland og de forærer billetter til kampen bort til deres kunder. Øvrige interesserede kan købe billetterne billigt hos sparekassen. - Som hovedsponsor for Aars IK vil vi gerne give klubben en hjælpende hånd. Og solid opbakning på tribunerne vil forhåbentlig være medvirkende til at Aars fra næste sæson har et kvalifikationsliga-mandskab, siger afdelingsleder Brian Larsen fra Sparekassen Himmerland. LÆS MERE I NORDJYSKE STIFTSTIDENDE FREDAG