Hun taler med hestene gennem sit kropssprog

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Gitte Naldal demonstrerer sine evner med ponyen Harlekin i Volsted Hesteklub.

VOLSTED:Volsted Hesteklub havde en vellykket dag forleden, hvor klubben fik besøg af hestehviskeren Gitta Naldal, Center for Hestevelfærd ved Rask Mølle i Midtjylland. Til daglig træner og underviser Gitte Naldal heste, som volder deres ejere problemer af forskellig art og også med fysisk skadede heste, som skal genoptrænes, fortæller Rikke Uhrenholdt, formand for Volsted Hesteklub. Kropssprog som kommunikation var overskriften for dagen og Gitte demonstrerede meget overbevisende på hestene, som klubben havde arrangeret, at det er særdeles virksomt at kommunikere med heste gennem sit kropssprog. Islænderen Solfari, Ponyen Harlekin, en varmblodshoppe og en islænder unghest, forstod trods deres indbyrdes meget store forskelligheder uden problemer Gitte Naldal. Gitte fortalte undervejs om, hvad kropssproget kan bruges til og gav gode råd til de mange fremmødte om øvelser og muligheder for træning af såvel hest som rytter. Dagen sluttede med kaffe og kage. Klubbens næste arrangement er en tre dages sommertur over Rebild og Bælum til Ll. Vildmose. Turen kræver medlemskab af klubben, samt at hest og rytter er i form til 20-30 km ridning om dagen. Den sidste fredag i juni starter klubbens rideferie med afgang fra Volsted over Gl. Skørping til Safari Camping. Lørdag fortsætter turen til Madum Sø ind på et ridespor til Tisted og videre gennem Wiffertsholm til Bælum Sønderskov. Søndag rider ekvipagerne ad den gamle nedlagte jernbane til Kongerslev og derfra gennem Kongstedlund ud til Vildmosegård mod Dokkedal, hvor det er muligt at bade med hestene. Volsted Hesteklub lejer det nødvendige antal heste til interesserede deltagere.