Hune spiller om oprykning

Afgørende kamp mod Jetsmark

Hune Boldklub spiller oprykningskamp mod Jetsmark lørdag. Arkivfoto

Hune Boldklub spiller oprykningskamp mod Jetsmark lørdag. Arkivfoto

På lørdag kan Hune Boldklub på hjemmebane spille sig til oprykning til serie 4 med en sejr, når lokalrivalerne Jetsmark IF kommer på besøg.

- Men det er ikke kun muligheden for at fejre oprykning, vi kan fejre i Hune, for der er det noget principielt i, at vi stadig mod alle odds stadig eksistere som klub, siger klubbens formand Morten Drivsholm.

- Og dette er en af milepælene sammen med, at vi har etableret nyt klubhus, ommøbleret vores baneanlæg og er i fuld gang med at skabe gode økonomiske rammer for klubbens drift og medlemmer, siger formanden.

Han mener, at årsagen til den mulige oprykning ud over arbejdet fra spillerne og bestyrelsen skal findes i den såkaldte "Orla-effekt" idet den i Hune Boldklub meget kendte Orla Kjærsgaard i denne sæson er vendt tilbage i klubben som træner,

Det har givet tilgang af centrale spillere. Kampen fløjtes i gang klokken 13.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.